eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Mieszkańcy gminy Czerwin przeciwko budowie elektrowni wiatrowych

REKLAMA
zdjecie 480
Mieszkańcy gminy Czerwin potestujący przeciwko elektrowniom wiatrowym   Mieszkańcy gminy Czerwin potestujący przeciwko elektrowniom wiatrowym
REKLAMA

Mieszkańcy gminy Czerwin nie chcą na swoim terenie elektrowni wiatrowych. 23 lipca komitet protestacyjny złożył w Urzędzie Gminy Czerwin protest, który podpisało 451 osób (podpisy wciąż są zbierane).

Jak mówią protestujący, władze samorządowe zadecydowały o inwestycji, nie informując i nie pytając o zgodę mieszkańców. „Nasza gmina jest piękna, żyjemy w spokoju. Nie chcemy doświadczyć tego, czego doświadczyli inni, mieszkając bardzo blisko farm wiatrowych” - piszą przeciwnicy elektrowni wiatrowych.

Komitet protestacyjny w swoim piśmie skierowanym do wójta i Rady Gminy stwierdził, „że w wielu zakątkach świata społeczności lokalne protestują przeciwko budowaniu farm wiatrowych w pobliżu ich zabudowań. Bardzo dziwi fakt, że wyznaczając na terenie naszej gminy teren pod wiatraki, określono minimalną odległość od zabudowań do wiatraka na 500 m, gdy tymczasem w Europie Zachodniej i w innych miejscach świata, gdzie energia wiatrowa pozyskiwana jest od wielu lat, minimalna odległość od zabudowań ludzkich do pojedynczej turbiny wiatrowej wynosi nie mniej niż 1500 m (Francja - Francuska Akademia Medycyny zaleciła wstrzymanie budowy wszystkich wiatraków w odległości mniejszej niż 1,5 km od siedlisk ludzkich), 1900 m (Holandia), 2000 m (Wielka Brytania, Niemcy - Bawaria), 3000 m (Czechy), 3200 m (USA), a u nas określono odległość na 500 m od zabudowań!”

Protestujący informują, że na terenie gminy wydzielono dwa obszary pod wiatraki. Pierwszy otaczają miejscowości: od zachodu - Grodzisk, od wschodu - Stare Dobki, od południa - Zaorze, Buczyn, Gumki, od północy - Stylągi i Załuski, ma szerokość w granicach 2000 m. Drugi obszar, położony jest pomiędzy Laskami Włościańskimi, Laskami Szlacheckimi, Sokołowem i Seroczynem ma szerokość około 1700 m. Odnosząc te wymiary do wymiarów bezpieczeństwa obowiązujących w innych państwach, należy stwierdzić, że na wydzielonych na terenie gminy obszarach, w żadnym wypadku nie można usytuować elektrowni wiatrowej.

„Wiele polskich gmin, wiedząc o negatywnym oddziaływaniu elektrowni wiatrowych, w ogóle nie podjęło tego zagadnienia. Należy też podkreślić, że w wyniku prowadzonych badań nad wpływem elektrowni wiatrowych na zdrowie ludzi oraz masowych protestów lokalnych społeczności sąsiadujących z wiatrakami w innych krajach Unii Europejskiej - odchodzi się od instalowania wiatraków w sąsiedztwie ludzi. Dlaczego u nas nie skorzystano z ich doświadczenia i mądrości?” - pytają mieszkańcy.

Protestujący wskazują, że długoletnie obserwacje i badania naukowców na świecie wykazały, że wiatraki mają szkodliwe oddziaływanie na ludzi i środowisko naturalne. Szkodliwy hałas, infradźwięki, odbijanie promieni słonecznych, migotanie w nocy świateł są przyczyną wielu dolegliwości wśród ludzi mieszkających blisko wiatraków. Odnotowano między innymi:

- zaburzenia nastroju, migreny, depresje, agresywność, irytację, nietolerancję na hałas,
- zaburzenia równowagi,
- uporczywe infekcje narządów oddechowych, bronchit, uszkodzenia pęcherzyków
w oskrzelach i płucach,
- patologia całego organizmu rozprzestrzenia się na wiele organów, powodując: osłabienie układu odpornościowego, alergie, patologie kardiologiczne, w tym gęstnienie osierdzia, padaczka, bóle kręgosłupa i w klatce piersiowej, bóle głowy, bóle stawów, silne bóle mięśni, wrzody żołądka i dwunastnicy, zespół jelita nadwrażliwego, obniżenie ostrości wzroku, krwawienia z błony śluzowej nosa, spojówek, narządów układu pokarmowego oraz hemoroidy,
- patologie neuropsychiatryczne: zmniejszenie zdolności poznawczych, obniżenie zdolności zapamiętywania, pogłębione zaburzenia psychiczne, zaburzenia neurologiczne charakterystyczne dla rozległego uszkodzenia mózgowia (podobne do objawów choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego i AIDS).

Mieszkańcy powołują się również na badania, wskazujące na szczególne niebezpieczeństwo, na jakie narażone są płody ludzkie w czasie ciąży kobiet mieszkających w pobliżu farm wiatrowych. Dochodzi nie tylko do zwiększenia procentowego urodzeń dzieci z wadami rozwojowymi, ale także gorszego rozwoju psychofizycznego dzieci urodzonych i żyjących w pobliżu wiatraków. W strefie farmy wiatrowej masowo giną ptaki.

„Dziś ważą się losy naszej Gminy, dlatego pytamy Szanownego Pana Wójta, Szanownych Radnych, czy jesteście gotowi wziąć na siebie pełną odpowiedzialność oraz żyć ze świadomością, że wiedząc o negatywnym oddziaływaniu turbin wiatrowych, swoją decyzją narażacie swoich najbliższych, sąsiadów, mieszkańców gminy na: utratę zdrowia, wstrzymanie rozwoju gminy i powolne jej wymieranie (nie będzie można pobudować nowych budynków w promieniu 3 km od wiatraków), wysoką awaryjność wiatraków: oderwane łopaty wirnika mogą lecieć na odległość nawet 900 m, podobnie jest ze spadającym zimą lodem, znaczny spadek cen gruntów, wysuszanie ziemi i jej jałowienie, świadome zniszczenie środowiska wokół farm wiatrowych - masowe ginięcie ptaków, wytworzenie mikroklimatu, wzrost temperatury. Spokojne życie mieszkańców zamieni się w koszmar (osoby, które doświadczyły tego na własnej skórze mówią o „piekle”). Otrzymane za zgodę na postawienie w danym miejscu turbiny wiatrowej pieniądze, są niczym w porównaniu do wartości ludzkiego zdrowia, które jest bezcenne. Korzyść finansowa dla kilku osób nie może być ważniejsza od zdrowia i bezpieczeństwa kilku tysięcy mieszkańców gminy Czerwin” - piszą mieszkańcy gminy Czerwin.

Pod informacją, przesłaną również na adres naszej redakcji, podpisał się komitet protestacyjny przeciwko budowie farm wiatrowych na terenie gminy Czerwin: Jerzy Chojnowski, Stanisław Daszewski, Zbigniew Gołąbek, Anna Klec, Michał Młodzianowski, Ryszard Płóciennik, Krystyna Romańczyk i Michał Wrzosek.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×