Podczas najbliższej sesji rady miasta radni rozpatrzą projekt w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Ostrołęki w 2023 roku. W budżecie miasta na ten cel zapisano ponad 160 tys. zł.
Program, który stanowi wypełnienie obowiązku zapewnienia opieki nad bezdomnymi zwierzętami przez miasto, realizowany będzie już kolejny rok. Działania wynikające z jego realizacji są finansowane z budżetu miasta. W 2022 roku miasto miało podpisaną umowę ze schroniskiem Canis w Kruszewie. W ramach tej umowy wykonano następujące czynności:
- wyłapanie i przyjęcie do schroniska – 35 sztuk zwierząt,
- czipowanie zwierząt w schronisku - 35 sztuk psów,
- sterylizację i kastrację zwierząt w schronisku - 35 sztuk psów.
W 2023 roku plan wydatków na program opieki nad zwierzętami ma być podobny, z wyjątkiem kwoty na sterylizację i kastrację kotów wolnożyjących - ta kwota ma być zwiększona.
Program ma obejmować zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt; opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie; odławianie bezdomnych zwierząt; obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schronisku dla zwierząt; poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt; usypianie ślepych miotów; wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich; zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt oraz elektroniczne znakowanie (czipowanie) zwierząt (psów) w ramach umowy.
Zabezpieczona kwota na ten cel na 2023 rok to 161 900 zł, a realizacja programu ma wpłynąć na ograniczenie ilości bezdomnych, a także na zmniejszanie populacji porzuconych zwierząt. Szczegółowy plan wydatków:
- wyłapywanie i zapewnienie miejsca w schronisku bezdomnym zwierzętom – 100.000 złotych,
- sterylizacja i kastracja zwierząt – 20.000 złotych,
- dokarmianie kotów wolno żyjących - 3000 złotych,
- zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt w tym znakowanie zwierząt – 38.900 złotych.
Środki finansowe wydatkowane mają być z zastosowaniem przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. Decyzja o przyjęciu programu zapaść ma na najbliższej sesji rady miasta, 29 grudnia 2022 r.