Potwierdziły się informacje, które podawaliśmy już wczoraj: w Ostrołęce powstanie mały reaktor jądrowy BWRX-300. Na konferencji prasowej z udziałem władz państwowych ogłosił to prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Amerykański EXIM Bank deklaruje 3 mld dol., a agencja DFC - 1 mld dol. na rozwój reaktorów BWRX-300 w Polsce przez spółkę Orlen Synthos Green Energy - poinformował dziś rano ambasador USA Mark Brzezinski. W ambasadzie USA w Warszawie podpisano listy intencyjne w tej sprawie. Z kolei prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił wstępne lokalizacje da reaktorów BWRX-300 w Polsce. Zastrzegł, że miejsca te będą musiały być poddane trwającym ok. 2 lat badaniom.
Zgodnie z informacjami, jakie podaliśmy w niedzielę w eOstroleka.pl, Ostrołęka znalazła się na liście miejsc, w których powstanie reaktor SMR. Informację tę potwierdziliśmy wcześniej w kilku źródłach i poinformowaliśmy o tym naszych czytelników już dzień przed konferencją.
Podczas konferencji w Warszawie premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że jest to przełomowy dzień, bo rozpoczyna się ważne zadanie dla całej gospodarki i energetyki. - Chodzi o tanie, stabilne, bezpieczne i czyste źródła energii - powiedział Morawiecki, dodając, że rządowi zależy na tym, by z nowym atomowym otwarciem energetyki, przyszedł do Polski transfer technologii.
- To również wielkie dochody do gmin, powiatów, samorządów. Także w mniejszych miasteczkach, które tego potrzebują. To także nowe miejsca pracy, setki tysięcy miejsc pracy: nie tylko przy budowie, ale to utworzenie nowego sektora produkcji przemysłowej - zaznaczył szef rządu. - Atom to most w czystą, tanią, bezpieczną energię w przyszłości. To ogromna szansa dla polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa.
Daniel Obajtek, prezes Orlenu, podkreślił, że transformacji energetycznej nie da się zatrzymać. - Ona będzie szła na świecie, ktoś kto zostanie w tyle, będzie miał przestarzałą gospodarkę. Nie zatrzymamy technologii - powiedział.
W 2029 roku reaktor SMR ma powstać w Polsce, o czym mówił prezes Obajtek. "Energia z BWR X300 jest 30 proc. tańsza niż z elektrowni gazowej" - powiedział szef Orlenu. "To również ciepło dla naszych miast, nie tylko tania energia, ale też ciepło dla naszych miast" - dodał.
Obajtek ogłosił wstępne lokalizacje. Dodał, że potrzebne są badania, ale też dialog społeczny: mają być prowadzone rozmowy z mieszkańcami na temat bezpieczeństwa tej inwestycji. - Nie ma się czego obawiać. Bardziej obawiajmy się temu, czym się trujemy, jeśli chodzi o CO2 - powiedział.
W konferencji udział wzięli też prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik i starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł.