W nowym roku pacjenci zyskują dostęp do szerszej gamy leków refundowanych. Od 1 stycznia 2025 roku lista refundacyjna została poszerzona o 31 nowych pozycji.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w grudniu znaczące rozszerzenie dostępności do innowacyjnych terapii. Wśród 31 nowych pozycji znalazło się 13 leków onkologicznych oraz 18 preparatów przeznaczonych do leczenia schorzeń kardiologicznych i chorób rzadkich, dotykających zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Przełom w profilaktyce udarów
Szczególną uwagę zwraca włączenie do listy refundacyjnej Rywaroksabanu - leku stosowanego w zapobieganiu udarom i zatorowości związanej z migotaniem przedsionków. Dotychczas kosztujący kilkaset złotych preparat będzie dostępny w formie odpowiednika za jedyne 10 złotych. Zarówno Rywaroksaban, jak i Dabigatran będą dostępne z 30-procentową odpłatnością, co oznacza, że nie znajdą się na liście leków bezpłatnych dla seniorów powyżej 65 roku życia.
Przełomowym osiągnięciem jest włączenie do refundacji terapii genowej Luxturna, stosowanej w leczeniu wrodzonej ślepoty Lebera. To rewolucyjne rozwiązanie dla pacjentów zagrożonych utratą siatkówki i wzroku.
Na liście znalazł się również Voxzogo - lek na achondroplazję (niskorosłość) u dzieci, o którego refundację ministerstwo zabiegało przez trzy lata. Rozszerzono także dostęp do leku Takhzyro, wykorzystywanego w leczeniu potencjalnie zagrażającego życiu obrzęku naczynioruchowego.
Wsparcie dla chorych na miastenię i padaczkę
Od stycznia pacjenci z miastenią zyskują dostęp do nowej terapii z wykorzystaniem Rawulizumabu, który stanowi uzupełnienie standardowego leczenia. Lista obejmuje również Fenfluramię - nową opcję terapeutyczną dla pacjentów cierpiących na rzadkie zespoły padaczkowe.
Warto podkreślić, że na aktualnej liście refundacyjnej znajduje się 605 leków z grupy G1 (produkowanych w Polsce lub wykorzystujących polskie substancje czynne) oraz 37 preparatów z grupy G2 (wytwarzanych w kraju z użyciem polskich substancji czynnych).
Nowa lista refundacyjna stanowi znaczący krok w kierunku zwiększenia dostępności nowoczesnych terapii dla polskich pacjentów. Szczegółowy wykaz wszystkich refundowanych preparatów jest dostępny na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia.