Aktem oskarżenia zakończyła się afera związana z pułtuskim środowiskiem lekarskim. Ostrołęcka prokuratura oskarża siedem osób o aż 517 przestępstw.
W kwietniu 2022 r. w Pułtusku doszło do zatrzymań kilku osób związanych z tamtejszym środowiskiem lekarskim. Tak rozpoczęło się wielowątkowe śledztwo dotyczące fałszywej dokumentacji medycznej i łapówek. Zostało już zakończone.
- Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce prowadziła śledztwo dotyczące poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej, wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy oraz recept w celu osiągniecia korzyści majątkowych. W latach 2019 – 2020 lekarz i pielęgniarz przyjęli korzyść majątkową w kwocie około 40.000 zł - informuje prokurator Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.
W toku śledztwa ustalono, że osoby pełniące funkcje publiczne z Centrum Medycznego „Gajda-Med.” w Pułtusku, tj. lekarze i personel medyczny w celu osiągnięcia korzyści majątkowych poświadczały nieprawdę w dokumentacji medycznej pacjentów, wystawiały zaświadczenia z zakresu medycyny pracy, wystawiały zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy dla pacjentów, tzw. druki L4, a także recepty na leki refundowane bez przeprowadzania badania pacjenta. Siedmiu osobom, w tym osobom zatrudnionym w ”Gajda-Med.” w Pułtusku, przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, uzależnienie wykonania czynności służbowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną od otrzymania korzyści majątkowej oraz zarzuty oszustwa na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak podaje prokuratura, oskarżeni częściowo przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, "jednakże treść złożonych przez nich wyjaśnień jest sprzeczna ze zgromadzonym w toku postępowania materiałem dowodowym". - Ustalenia poczynione w toku śledztwa i obszerny materiał dowodowy pozwolił na skierowanie do Sądu Rejonowego w Pułtusku aktu oskarżenia przeciwko siedmiu osobom oskarżonym o popełnienie łącznie 517 przestępstw.
Za popełnione przestępstwa oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, grzywna a także obowiązek naprawienia szkody na rzecz Narodowego Funduszy Zdrowia i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.