eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Koncert Fortecy i film o Witoldzie Pileckim w OCK

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości Stowarzyszenie Mazowieckie Inicjatywy Społeczne zaprasza mieszkańców Ostrołęki na bezpłatną projekcję filmu "Ucieczka z Piekła. Śladami Witolda Pileckiego" oraz koncert zespołu Forteca, który odbędzie się w już w najbliższy poniedziałek, 28 października.

- Postanowiliśmy zorganizować ten koncert w związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości. Naszym zdaniem to najważniejsze święto w Polsce i warto je uczcić w sposób szczególny - powiedział nam Jakub Frydryk prezes Mazowieckich Inicjatyw Społecznych.

Ostrołęckie Centrum Kultury, 28 października, poniedziałek, wstęp wolny.
godz. 18.00 - koncert Zespołu Historyczno-Patriotycznego Forteca promujący płytę “Kto dziś upomni się o pamięć"
godz. 19.00 - projekcja filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego" w reżyserii Dariusza Walusiaka

Płytę “Kto dziś upomni się o pamięć" będzie można kupić podczas występu w cenie 30 zł.

Film dokumentalny w reżyserii Dariusza Walusiaka opowiada o ucieczce z KL Auschwitz Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego. W 70. rocznicę tej ucieczki szlakiem Pileckiego i towarzyszy ruszają muzycy zespołu rockowego Forteca. Chcą pokonać tę trasę w zbliżonych do historycznych warunkach. Na trasie spotykają Andrzeja Pileckiego, syna Rotmistrza, który marzył o tym, aby podobnie jak ci młodzi ludzie, pokonać historyczną trasę, a także rozmawiają z ludźmi, którzy zetknęli się w swoich rodzinnych i osobistych losach z uciekającym z Auschwitz Rotmistrzem. Muzycy dzielą się z widzem swoimi przeżyciami i wewnętrzną przemianą, która dokonuje się w nich na trasie ich młodzieńczej przygody.

- Dla nas wszystkich była to wielka przygoda, w której nie brakowało zaskakujących chwil – mówi Bogdan Wasztyl, producent filmu. – Pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau twierdzili, że wizyta Fortecy w byłym niemieckim obozie spowodowała większe zamieszanie niż wizyta muzyków zespołu Metallica. Zainteresowanie mediów było ogromne, a symboliczne zdjęcia z przekroczenia bramy byłego obozu obiegły światowe agencje.
Członkowie Fortecy starali się jak najdokładniej odtworzyć trasę ucieczki. Wiele razy konfrontowali współczesne realia z „Raportem” Witolda Pileckiego oraz wspomnieniami Edwarda Ciesielskiego, nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem. – Liczyłem, że ta wyprawa ku pamięci będzie inspirująca – mówi Marcin „Siano” Tucznio, lider zespołu. – I była. Chyba piątego dnia odczułem taki twórczy niepokój. Wyprzedziłem grupę i wiele godzin podążałem w samotności.

Kamera rejestruje także równolegle niezwykłe i serdeczne spotkania Andrzeja Pileckiego z dziećmi ludzi, którzy pomagali jego ojcu w ucieczce, które stają się okazją dla uniwersalnej i historycznej refleksji.

Obrazom towarzyszy muzyka Fortecy i piosenki zespołu ("Kto dziś upomni się o Pamięć?" i "Żołnierze Wyklęci-Niezłomni Żołnierze") wraz powstającym na trasie „Ochotnikiem”, dedykowanym Witoldowi Pileckiemu i jego brawurowej ucieczce.

Na początku września Minister Obrony Narodowej awansował Witolda Pileckiego, zamordowanego przez komunistyczne władze bohatera podziemia na stopień Pułkownika.





Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×