Jeden z inwestorów budowy Elektrowni C w Ostrołęce – spółka Energa S.A. z Grupy Orlen wydała oświadczenie dotyczące dzisiejszej konferencji prasowej, jaką przed placem budowy zorganizowali działacze Konfederacji.
Konferencja z udziałem działaczy Konfederacji, która w czwartek, 22 kwietnia odbyła się w Ostrołęce w całości poświęcona została sprawie budowy elektrowni Ostrołęka C. Wśród uczestników konferencji był poseł na Sejm RP Jakub Kulesza. - Przez lata Polską rządzą na zmianę albo złodzieje albo nieudacznicy, inaczej tego określić nie można - mówił parlamentarzysta. Wyliczał koszty związane z budową elektrowni.
Konferencja spowodowała reakcję Grupy Energa. Wydała ona oświadczenie dotyczące słów, jakie padły na konferencji prasowej. Poniżej treść oświadczenia.
Oświadczenie Energi
Energa SA podkreśla, że w związku z realizacją projektu w Elektrownia Ostrołęka C, trwają prace nad zmianą technologii spalania węgla kamiennego na gaz ziemny, o czym spółka informowała już w czerwcu ub.r.
14 kwietnia 2021 roku Urząd Ochrony Klienta i Konsumenta wyraził zgodę na utworzenie spółki celowej przeznaczonej do budowy elektrowni gazowej, w której udziały będą mieć obecni partnerzy w projekcie, czyli PKN ORLEN, PGNiG oraz Energa z Grupy ORLEN.
Inwestycja ma już wyznaczony punkt wpięcia do budowanego gazociągu GIPL, do którego przyłącze według planów ma powstać w ciągu ok. 3 lat. Dzięki temu elektrownia gazowa będzie miała dostęp do surowca zasilającego krajową infrastrukturę.
Prowadzone są też prace adaptacyjne terenu projektu Elektrownia Ostrołęka C, które pozwolą w optymalny sposób zagospodarować materiały i prace wykonane do początku 2020 r. na potrzeby inwestycji węglowej.
Budowa w północno-wschodniej części Polski dużego, stabilnego, elastycznego i niskoemisyjnego źródła wytwarzania energii elektrycznej jest niezbędna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Polska potrzebuje coraz więcej energii, według prognoz Polskich Sieci Elektroenergetycznych, zawartych w Planie Rozwoju Systemu Przesyłowego do 2030 roku, zapotrzebowanie na energię elektryczną netto wzrośnie w Polsce między rokiem 2020, a 2040 o ok. 28%: ze 159,9 do 204,2 Twh.*
W lutym 2020 roku podjęto decyzję o wstrzymaniu finansowania projektu budowy elektrowni węglowej. Wpływ na to miała konieczność przeprowadzenia dodatkowych analiz projektu w obliczu istotnych czynników, m.in. zmiany polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz instytucji finansowych w Europie i na świecie, a także wezwania na wykup 100% akcji Energi SA, ogłoszonego w grudniu 2019 roku przez PKN ORLEN.
Zmiana technologii wytwarzania energii elektrycznej w projekcie Elektrownia Ostrołęka C wpisuje się tym samym zarówno w obecne trendy transformacji energetycznej w Unii Europejskiej, jak również w strategię energetyczną Grupy ORLEN, nastawioną na rozwój źródeł nisko- i zeroemisyjnych.
*www.pse.pl/-/plan-rozwoju-systemu-przesylowego-do-2030-roku-zatwierdzony-przez-ure
Kopeć: Trwa zmiana technologii
Konferencji polityków Konfederacji przyglądał się Krzysztof Kopeć, dyrektor Biura Prasowego Grupy Energa SA. Po konferencji poprosiliśmy go o krótką wypowiedź dotyczącą aktualnego stanu inwestycji w Ostrołęce. - Trwa konwersja, czyli zmiana technologii wytwarzania energii elektrycznej w projekcie elektrowni Ostrołęka C z węglowej na gaz ziemny - powiedział nam. Cała wypowiedź poniżej: