eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Elektrownia gazowa w Ostrołęce na półmetku [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
fot. Grupa Energafot. Grupa Energa
REKLAMA

Budowa elektrowni gazowej w Ostrołęce jest już na półmetku. Na budowę stale docierają kolejne elementy kluczowych urządzeń elektrowni.

Na plac budowy dostarczono m.in. stanowiący kolejny element turbozespołu korpus niskoprężnej części turbiny parowej. Wyprodukowany został w fabryce GE Power w Elblągu. Korpus przywieziono na plac budowy w dwóch ważących odpowiednio 46 i 55 ton częściach, umieszczonych na platformach specjalnych samochodów. Konwój z ładunkiem przejechał w ciągu jednej nocy trasę kilkuset km na plac budowy do Ostrołęki. W dostarczonym korpusie zostanie umieszczony wirnik niskoprężnej części turbiny parowej wyprodukowany w Szwajcarii. W Ostrołęce gotowe do montażu są już części wysokoprężna i średnioprężna turbiny parowej, a spodziewany jest transport pozostałych elementów turbozespołu – oprócz wirnika niskoprężnej części turbiny parowej będzie to także skraplacz turbiny parowej, wirnik generatora, stojan generatora oraz turbina gazowa. Kluczowe elementy będą dostarczone z różnych lokalizacji, m.in. z Opola, Wrocławia, Szwajcarii oraz Francji.

Prace projektowe przebiegają zgodnie z harmonogramem i zbliżają się do półmetka. Zaawansowanie wszystkich prac – projektowych, zakupowych i budowlanych – wyniosło na koniec sierpnia ok. 48%. Na placu budowy została wykonana dolna część fundamentu turbozespołu. Rozpoczął się także montaż kotła odzysknicowego (HRSG). Powstają również inne obiekty elektrowni, np. chłodnia, budynek elektryczny i administracyjny.

Wsparcie polskiej energetyki

Blok energetyczny w Ostrołęce to jedno z kluczowych przedsięwzięć Grupy ORLEN w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących KSE. Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.

Inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce będzie wspierać strategię zrównoważonego rozwoju Grupy ORLEN. Koncern w swoim segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40% na każdej MWh (megawatogodzinie) do 2030 roku oraz do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Pod koniec czerwca br. w projekcie bloku gazowo-parowego w Ostrołęce osiągnięto kluczowy kamień milowy. Spółka prowadząca inwestycję w elektrownię o mocy ok. 750 MW podpisała umowę o zewnętrzne finansowanie kredytowe w formule project finance. Spółka CCGT Ostrołęka, należąca do Grupy ORLEN, zawarła umowy kredytów z konsorcjum składającym się z polskich i międzynarodowych instytucji finansowych.

Źródło: Grupa Energa/eOstroleka.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×