Wojewoda mazowiecki stwierdził, że uchwała rady gminy Lelis dotycząca diet radnych istotnie narusza prawo i - jako sprzeczna z prawem - jest w całości nieważna. Uchwała dotyczyła wypłat diet nawet w przypadku... nieobecności radnych na sesjach lub komisjach lub braku obrad w danym miesiącu.
W uchwale rady gminy, którą podjęto w marcu 2022 r., wskazano, że dieta nie ulega obniżeniu jeżeli radny był nieobecny na sesji i komisji z przyczyn zdrowotnych lub innych zdarzeń losowych oraz w miesiącu, w którym nie było przeprowadzonej sesji rady - w tym przypadku podstawą do wypłaty diety byłoby oświadczenie przewodniczącego rady o nieprzeprowadzaniu sesji w danym miesiącu. Zasadność usprawiedliwienia radnego oceniać miał Przewodniczący Rady Gminy i Przewodniczący Komisji.
Co ciekawe, uchwała została przegłosowana na sesji rady gminy zdecydowaną większością. 13 radnych głosowało za, a przeciw był jedynie radny Kamil Stepnowski. Mimo, że radny Stepnowski zgłaszał swoje wątpliwości na sesji, otrzymał odpowiedź od innego z radnych, że ten "ma inne zdanie i głosowanie pokaże, jaka naprawdę jest sytuacja".
To pokazał właśnie wojewoda, który stwierdził nieważność uchwały.
W uzasadnieniu wojewoda wskazał, że zarówno w doktrynie prawa, jak i orzecznictwie sądów administracyjnych przyjęto, że dieta radnego, o której mowa w wyżej przytoczonych przepisach, stanowi jedynie rekompensatę utraconych przez radnego korzyści i nie posiada charakteru świadczenia pracowniczego.
- Dieta powinna być ściśle powiązana z aktywnością radnych w pracach rady i zależna od rzeczywistego wykonywania obowiązków związanych z pełnioną funkcją - wskazał wojewoda.
Zdaniem wojewody, uprawomocnienie się uchwały rady gminy Lelis spowodowałoby sytuacje, w której radni otrzymują dietę niezależnie od faktycznej obecności na sesji, co stanowi istotne naruszenie ustawy o samorządzie gminnym.
- Przepis pozwala na usprawiedliwienie nieobecności, które spowoduje wypłatę diety w pełnej wysokości, a więc pomimo faktycznej nieobecności radnego lub nieodbycia się sesji lub posiedzenia w ogóle w danym miesiącu, co pozostaje w sprzeczności z istotą diety jako rekompensaty utraconych korzyści w związku z pełnieniem funkcji radnego - wskazał wojewoda.
Rada gminy może zaskarżyć te rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administacyjnego.