Poseł PSL Bożena Żelazowska złożyła interpelację do ministra zdrowia, stanowczo sprzeciwiając się zmianie funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego poprzez podział województwa mazowieckiego na trzy rejony operacyjne - w tym likwidację dyspozytorni w Ostrołęce.
Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę mazowieckiego założeniami reorganizacji od 1 stycznia 2021 r. zlikwidowane mają być dwa rejony – 14/05 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDITRANS OSTROŁĘKA Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce oraz rejon 14/02 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. W rezultacie ostrołęcki Meditrans zostanie połączony z Rejonem Operacyjnym 14/04 dotychczas obsługiwanym przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „RM MEDITRANS” Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach.
- Chciałam wyrazić stanowczy sprzeciw wobec zaproponowanych przez wojewodę mazowieckiego podczas spotkania w dniu 14 sierpnia 2020 r. z marszałkiem województwa mazowieckiego zmian zakładających reorganizację funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego poprzez podział województwa mazowieckiego na trzy rejony operacyjne, które miałyby wejść w życie już 1 stycznia 2021 r. - napisała poseł Żelazowska.
Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę mazowieckiego założeniami reorganizacji likwidacji ulegną następujące rejony operacyjne:
• 14/02 dotychczas obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku;
• 14/05 dotychczas obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDITRANS OSTROŁĘKA Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce.
Należy zwrócić uwagę na istotny problem związany z powyższym, tj. podział i przypisanie powiatów znajdujących się w rejonie obsługiwanym przez likwidowane dyspozytornie medyczne pomiędzy pozostałe rejony operacyjne nie zostały jeszcze przedstawione. Aktualnie na Mazowszu funkcjonuje pięć rejonów operacyjnych obsługiwanych przez pięć dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w: Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Podział ten jest dostosowany do aktualnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu. Obecny system dysponowania zespołami ratownictwa medycznego w województwie należy ocenić jako dobry. W ocenie Sejmiku Województwa Mazowieckiego zaproponowany przez wojewodę mazowieckiego podczas spotkania podział na trzy rejony operacyjne od 1 stycznia 2021 r. nie znajduje oparcia w aktualnych potrzebach systemu i spowoduje jego dezorganizację. Wojewoda mazowiecki nie przedstawił w tym zakresie merytorycznego uzasadnienia. Budzi to głęboki niepokój w zakresie zagrożenia zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców Mazowsza
- wskazuje poseł PSL.
Na sprzeciw wobec wprowadzenia od 1 stycznia 2021 r. proponowanych przez wojewodę mazowieckiego zmian wpływ ma również obowiązujący od 20 marca br. stan epidemii związany z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Z wiedzy i doświadczenia, jakim dysponujemy, wynika, że scentralizowanie dużej liczby osób (np. dyspozytorów czy personelu pomocniczego) w czasie pandemii znacząco zwiększa zagrożenie epidemiczne, jak również podnosi ryzyko przerwy w funkcjonowaniu systemu. Wyłączenie dużej dyspozytorni z powodu kwarantanny personelu lub dekontaminacji dyspozytorni będzie stwarzało realne zagrożenie prawidłowego działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Pozostawienie obecnej liczby pięciu dyspozytorni jest niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego. Chcę podkreślić, że proponowany termin wprowadzenia reorganizacji jest zbyt krótki na podjęcie prac zmierzających do wprowadzenia tak istotnych zmian w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, w tym zespolenia łączności radiowej w województwie mazowieckim. Ponadto proponowane rozwiązania spowodują poważne skutki społeczne związane z redukcją zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników dyspozytorni medycznych. Będą również miały wpływ na dezorganizację funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie Mazowsza, a dyspozytorzy medyczni z Płocka i Ostrołęki nie wyrażą zgody na zmianę miejsca zatrudnienia
- dodaje Żelazowska.
Parlamentarzystka zadała ministrowi zdrowia dwa pytania:
- Czy robione były analizy takich zmian i czy jest możliwe pozostawienie jak dotychczas 5 dyspozytorni?
- Co w przypadku wystąpienia problemów w funkcjonowaniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na Mazowszu? Czy planowane są działania naprawcze?
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski nie odpowiedział jeszcze na interpelację poseł PSL.