eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Co dalej z dyspozytornią pogotowia w Ostrołęce? Interwencja poseł Żelazowskiej z PSL

REKLAMA
zdjecie 480
Bożena Żelazowska / By Mrpitt - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83399047Bożena Żelazowska / By Mrpitt - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83399047
REKLAMA

Poseł PSL Bożena Żelazowska złożyła interpelację do ministra zdrowia, stanowczo sprzeciwiając się zmianie funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego poprzez podział województwa mazowieckiego na trzy rejony operacyjne - w tym likwidację dyspozytorni w Ostrołęce.

Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę mazowieckiego założeniami reorganizacji od 1 stycznia 2021 r. zlikwidowane mają być dwa rejony – 14/05 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDITRANS OSTROŁĘKA Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce oraz rejon 14/02 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. W rezultacie ostrołęcki Meditrans zostanie połączony z Rejonem Operacyjnym 14/04 dotychczas obsługiwanym przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „RM MEDITRANS” Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach.

- Chciałam wyrazić stanowczy sprzeciw wobec zaproponowanych przez wojewodę mazowieckiego podczas spotkania w dniu 14 sierpnia 2020 r. z marszałkiem województwa mazowieckiego zmian zakładających reorganizację funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego poprzez podział województwa mazowieckiego na trzy rejony operacyjne, które miałyby wejść w życie już 1 stycznia 2021 r. - napisała poseł Żelazowska.

Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę mazowieckiego założeniami reorganizacji likwidacji ulegną następujące rejony operacyjne:

• 14/02 dotychczas obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku;

• 14/05 dotychczas obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDITRANS OSTROŁĘKA Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce.

Należy zwrócić uwagę na istotny problem związany z powyższym, tj. podział i przypisanie powiatów znajdujących się w rejonie obsługiwanym przez likwidowane dyspozytornie medyczne pomiędzy pozostałe rejony operacyjne nie zostały jeszcze przedstawione. Aktualnie na Mazowszu funkcjonuje pięć rejonów operacyjnych obsługiwanych przez pięć dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w: Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Podział ten jest dostosowany do aktualnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu. Obecny system dysponowania zespołami ratownictwa medycznego w województwie należy ocenić jako dobry. W ocenie Sejmiku Województwa Mazowieckiego zaproponowany przez wojewodę mazowieckiego podczas spotkania podział na trzy rejony operacyjne od 1 stycznia 2021 r. nie znajduje oparcia w aktualnych potrzebach systemu i spowoduje jego dezorganizację. Wojewoda mazowiecki nie przedstawił w tym zakresie merytorycznego uzasadnienia. Budzi to głęboki niepokój w zakresie zagrożenia zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców Mazowsza

- wskazuje poseł PSL.

Na sprzeciw wobec wprowadzenia od 1 stycznia 2021 r. proponowanych przez wojewodę mazowieckiego zmian wpływ ma również obowiązujący od 20 marca br. stan epidemii związany z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Z wiedzy i doświadczenia, jakim dysponujemy, wynika, że scentralizowanie dużej liczby osób (np. dyspozytorów czy personelu pomocniczego) w czasie pandemii znacząco zwiększa zagrożenie epidemiczne, jak również podnosi ryzyko przerwy w funkcjonowaniu systemu. Wyłączenie dużej dyspozytorni z powodu kwarantanny personelu lub dekontaminacji dyspozytorni będzie stwarzało realne zagrożenie prawidłowego działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Pozostawienie obecnej liczby pięciu dyspozytorni jest niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego. Chcę podkreślić, że proponowany termin wprowadzenia reorganizacji jest zbyt krótki na podjęcie prac zmierzających do wprowadzenia tak istotnych zmian w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, w tym zespolenia łączności radiowej w województwie mazowieckim. Ponadto proponowane rozwiązania spowodują poważne skutki społeczne związane z redukcją zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników dyspozytorni medycznych. Będą również miały wpływ na dezorganizację funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie Mazowsza, a dyspozytorzy medyczni z Płocka i Ostrołęki nie wyrażą zgody na zmianę miejsca zatrudnienia

- dodaje Żelazowska.

Parlamentarzystka zadała ministrowi zdrowia dwa pytania:

  • Czy robione były analizy takich zmian i czy jest możliwe pozostawienie jak dotychczas 5 dyspozytorni?
  • Co w przypadku wystąpienia problemów w funkcjonowaniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na Mazowszu? Czy planowane są działania naprawcze?

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski nie odpowiedział jeszcze na interpelację poseł PSL.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×