10 projektów z Ostrołęki i regionu ma szansę na dofinansowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. W puli jest 25 milionów złotych, o które powalczy 109 podmiotów. O tym, który z projektów zostanie zrealizowany zdecydują mieszkańcy. Dziś prezentujemy pierwszą piątkę projektów z subregionu ostrołęckiego. W kolejnym artykule opiszemy pozostałe projekty.
Mazowsze jako jedne z pierwszych województw, zdecydowało się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Nabór projektów do pierwszej edycji już się zakończył. Zgłoszonych zostało 231 projektów, o łącznej wartości ponad 92 mln zł. Wszystkie zostały poddane ocenie, co do zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Decyzją zarządu pozytywny wynik otrzymało 109 z nich i to właśnie one są rekomendowane do dopuszczenia pod głosowanie mieszkańców.
Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 26 o charakterze ogólnowojewódzkim i 83 podregionalne, w tym 10 z subregionu ostrołęckiego. Są to:
1. Zaprojektowanie i wykonanie rewitalizacji otoczenia "Fortów Bema" w Ostrołęce
2. Zakup ambulansów ratunkowych dla Meditrans Ostrołęka
3. Kurs maturalny dla wychowanków Bursy Regionalnej w Ostrołęce
4. Stworzenie przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej na terenie Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie
5. Remont i wyposażenie kuchni wraz z zapleczem w Bursie Regionalnej w Ostrołęce
6. Tężnia solankowa z miejscem do wypoczynku
7. Rozbudowanie tradycji regionalnych, wzbogacenie o aspekty historyczne z elementami tańca
8. Podróż Przez Gwiazdy
9 Rozwój turystyki województwa mazowieckiego poprzez zwiększenie dostępności do zasobów dziedzictwa kulturowego - budowa parkingu oraz infrastruktury sportowo-rekreacyjnej przy Fortach Bema (Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką)
10. Poprawa bezpieczeństwa, w szczególności niechronionych uczestników ruchu drogowego,
na DW544 i DW626 poprzez doświetlenie miejsc niebezpiecznych, ustawienie oznakowania aktywnego oraz wykonanie ciągów pieszych.
Poniżej prezentujemy szczegóły dotyczące pierwszej piątki projektów z subregionu ostrołęckiego.
1. Zaprojektowanie i wykonanie rewitalizacji otoczenia "Fortów Bema" w Ostrołęce
Wykonanie projektu rewitalizacji "Fortów Bema" w Ostrołęce oraz terenów przyległych. Celem projektu jest udostępnienie fortów ziemnych do celów spacerowych, rekreacyjnych i sportowych. W ramach projektu zostanie też wykonany plac zabaw dla dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnością na terenie przyległym do fortów.
W pierwszym etapie zostanie wykonany projekt zagospodarowania ziemnej części "Fortów Bema" w Ostrołęce do celów spacerowych, rekreacyjnych i sportowych. II etap wykonanie projektu placu zabaw dla dzieci w tym dzieci z niepełnosprawnością na terenie przyległym do muzeum. Plac zabaw będzie składał się z dwóch stref: suchej oraz mokrej z wodnym placem zabaw. Ponadto na tym terenie wykonana zostanie strefa sportowa siłownia zewnętrzna w tym dla osób niepełnosprawnych i osób starszych. W trzecim etapie zostaną wykonane ścieżki spacerowe (gruntowe lub w koronach drzew) w tym mosty między fosami oraz oczyszczenie, pogłębienie, nasadzenie roślin wodnych i zarybienie (karpie koi lub karasie ozdobne). Na całym terenie zostaną też wykonanie nowe ławki kosze na śmieci i kwietniki.
2. Zakup ambulansów ratunkowych dla MEDITRANS OSTROŁĘKA
Celem projektu jest doposażenie MEDITRANS OSTROŁĘKA w nowoczesne ambulanse. SPZOZ "MEDITRANS OSTROŁĘKA" SPRiTS w Ostrołęce ratuje ludzkie życie i zdrowie na terenie sześciu powiatów: ostrołęckiego, wyszkowskiego, pułtuskiego, ostrowskiego, makowskiego, przasnyskiego oraz miasta Ostrołęki. Wszyscy wiemy, jak trudna jest sytuacja służby zdrowia w Polsce. Teraz możemy wspólnie wspomóc pogotowie ratunkowe poprzez zakup 2 ambulansów wraz z wyposażeniem, które będą służyły całej naszej społeczności. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że system ratownictwa medycznego to ludzie go tworzący jednak bez profesjonalnego sprzętu nie będą oni mogli dotrzeć na czas do potrzebujących pomocy. - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
W ramach projektu zaplanowany jest zakup 2 nowoczesnych ambulansów ratunkowych, na których wyposażeniu znajdzie się profesjonalne wyposażenie jak m.in. respirator, defibrylator, nosze, deski ortopedyczne i pozostałe wyposażenie wymagane przez obowiązujące przepisy prawa.
W tych trudnych czasach dokładnie widzimy zaangażowanie służb ratunkowych: ratowników, lekarzy, pielęgniarzy i pracowników dyspozytorni. Podziękujmy im za ich codzienną służbę zapewniając pracę na nowoczesnym i niezawodnym sprzęcie. - czytamy w opisie projektu.
3. Kurs maturalny dla wychowanków Bursy Regionalnej w Ostrołęce
Kurs maturalny dla wychowanków Bursy Regionalnej w Ostrołęce będzie miał na celu przygotowanie do matury wychowanków bursy - uczniów klas maturalnych.
Kurs będzie odbywał się w dwóch terminach:
1. od 15 stycznia 2021 r. do 15 kwietnia 2021 r.
2. od 15 września 2021 r. do 15 grudnia 2021 r.
W każdym terminie w kursie będzie uczestniczyło 50 wychowanków bursy - uczniów klas maturalnych, łącznie 100 wychowanków.
Kurs będzie obejmował przygotowanie z trzech przedmiotów:
1. język polski - 30 godz. lekcyjnych
2. matematyka - 30 godz. lekcyjnych
3. język angielski - 30 godz. lekcyjnych.
4. Stworzenie przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej na terenie Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie
Stworzenie przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej na terenie Centrum Kształcenia Ustawicznego
im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie polegałoby na zagospodarowaniu terenu wokół placówki poprzez wykonanie nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów (w tym miododajnych), zainstalowaniu elementów małej architektury tj. siłowni plenerowej, wiaty i stojaków na rowery, małej altany, ławek i stolików zewnętrznych, koszy na śmieci, a także na wykonaniu muralu nawiązującego do patrona placówki na elewacji budynku przynależnego do niej. Elementem edukacyjnym projektu byłoby utworzenie ścieżki edukacyjnej o tematyce ochrony pszczół. Założeniem projektu jest stworzenie przyjaznego środowiska, sprzyjającego wsparciu procesu nauczania oraz integracji społecznej.
5. Remont i wyposażenie kuchni wraz z zapleczem w Bursie Regionalnej w Ostrołęce
Wychowankowie Bursy Regionalnej w Ostrołęce korzystają z wyżywienia organizowanego przez stołówkę
przy Zespole Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce. Planowany remont i wyposażenie kuchni wraz z zapleczem w bursie umożliwi wychowankom korzystanie z wyżywienia na terenie placówki. Remont obejmować będzie roboty budowlane, montaż instalacji sanitarnych oraz wentylacyjnych, roboty elektryczne, wyposażenie pomieszczenia kuchni w meble i sprzęt.
WAŻNE TERMINY
do 7 października 2020 r. – rozpatrzenie ewentualnych odwołań
26 października – 16 listopada 2020 r. – głosowanie na projekty
do 30 listopada 2020 r. – wyniki głosowania.