Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozpatrzy apelację powiatu przasnyskiego od wyroku Sądu Okręgowego w Ostrołęce w sprawie tzw. atlasu nienawiści - informuje Portal Samorządowy. To sprawa, która odbiła się szerokim echem w naszym regionie.
Atlas Nienawiści to strona internetowa, która została stworzona przez cztery osoby. Zawiera ona dane dotyczące uchwał, które przyjmowane były przez samorządy, a które rzekomo mają uderzać w społeczność LGBT w Polsce. Przykładowo, była to Samorządowa Karta Praw Rodzin. Właśnie ta uchwała została w 2019 roku przyjęta jednogłośnie przez radnych powiatu przasnyskiego. Aktywiści umieścili ten powiat na mapie, a władze samorządowe nie zamierzały tolerować takiego stanu rzeczy. Z pomocą przyszła organizacja Ordo Iuris, która zapewniła powiatowi pomoc prawną.
Powiat przasnyski domagał się w pozwie: złożenia przez pozwanych pisemnych przeprosin; nadania oświadczenia o przeprosinach, wraz z jego tłumaczeniem przysięgłym na język angielski, za pośrednictwem poczty elektronicznej do wszystkich Eurodeputowanych Parlamentu Europejskiego; stałe opatrzenie strony internetowej znajdującej się pod adresem atlasnienawisci.pl w/w oświadczeniem o przeprosinach; zorganizowanie na koszt pozwanych w Polskiej Agencji Prasowej S.A. z siedzibą w Warszawie konferencji prasowej wraz z uprzednim powiadomieniem, za pośrednictwem usług Centrum Prasowego Polskiej Agencji Prasowej S.A. z siedzibą w Warszawie, dziennikarzy i redakcji mediów znajdujących się w bazie Centrum Prasowego Polskiej Agencji Prasowej S.A. w Warszawie i odczytanie podczas tejże konferencji prasowej oświadczenia o przeprosinach; zorganizowanie na koszt pozwanych konferencji prasowej przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli i wysłanie wiadomości e-mail z zaproszeniem na aktualne adresy e-mail zagranicznych redakcji: Deutsche Welle, BBC, EU Observer, DailyNews, Guardian, The Telegraph Europe, Politico, New Europe, The Independent, France 24, CNN Europe oraz odczytanie podczas tejże konferencji prasowej oświadczenia o przeprosinach, o którym mowa wyżej; oraz zasądzenie solidarnie od pozwanych kwoty 20.000 zł na wskazany cel społeczny.
Proces w pierwszej instancji odbywał się w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce. Wyrok ogłoszony został 29 grudnia 2021 r. Pozew został oddalony, a powiat przasnyski obciążono kosztami sądowymi. Adwokat Karolina Gierdal, która pomagała aktywistom Atlasu Nienawiści, zamieściła na Twitterze fragment uzasadnienia wyroku wydanego przez sędzię Grażynę Szymańską-Pasek z Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Odnosi się on do pojęcia rodziny.
- Tymczasem w Konstytucji jedynie pojęcie małżeństwa (w art. 18) zdefiniowane zostało jako związek kobiety i mężczyzny. Takiej definicji nie sformułowano w odniesieniu do pojęcia „rodzina", które ewoluuje. Zmiany, jakie stale zachodzą w postrzeganiu rodziny, są bardzo intensywne. Nie można nie dostrzec, że w wyniku rozwoju kulturowego, zmienił się niemal każdy obszar życia człowieka. Nastąpiła rotacja tradycyjnych ról społecznych. Przeobrażeniu uległ charakter związków międzyludzkich. Obok standardowej rodziny, której podstawą jest małżeństwo kobiety i mężczyzny, równolegle istnieją także gospodarstwa domowe, w których tylko jeden rodzic wychowuje dziecko, opiekunowie pozostają w relacjach niesformalizowanych, dziecko wychowywane jest przez matkę i jej partnerkę, czy przez ojca i jego partnera. Pojęcie rodziny w taki sposób, a więc szeroki, ujęte jest choćby w ustawie o pomocy społecznej (art. 6 pkt 14 ustawy). Rodzinę stanowią osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące - napisano w uzasadnieniu wyroku.
Wyrok wzbudził kontrowersje i był krytykowany, m.in. przez środowisko Ordo Iuris. Rzecz jasna, zadowolone są środowiska LGBT. Powiat przasnyski od razu zapowiedział apelację od tego wyroku. Jak informuje Portal Samorządowy, zostanie ona rozpoznana we wtorek 21 lutego 2023 r.