Od 1 stycznia wchodzą nowe przepisy dotyczące jednego ze świadczeń ZUS-owskich powiązanych z wiekem. Mogą na nie liczyć jedynie nieliczni.
Od stycznia 2025 roku polscy stulatkowie otrzymają znaczące wsparcie finansowe. Nowa ustawa wprowadza świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 zł miesięcznie, które będzie corocznie waloryzowane w marcu. To istotna zmiana w porównaniu z dotychczasowymi świadczeniami dla osób w tym wieku.
Kto otrzyma świadczenie automatycznie?
Świadczenie będzie przyznawane z urzędu osobom spełniającym trzy podstawowe kryteria: posiadanie polskiego obywatelstwa, ukończenie 100 lat oraz pobieranie emerytury lub renty w miesiącu poprzedzającym setne urodziny. W takich przypadkach nie trzeba składać żadnych wniosków - właściwy organ emerytalny lub rentowy (ZUS, KRUS, wojskowy organ emerytalny, ZER MSWiA, Biuro Emerytalne Służby Więziennej lub jednostka organizacyjna wymiaru sprawiedliwości) wyśle automatycznie stosowną decyzję.
Procedura na wniosek
Dla osób, które nie otrzymują świadczeń emerytalno-rentowych, przewidziano możliwość uzyskania świadczenia honorowego na wniosek. Warunkiem jest posiadanie polskiego obywatelstwa, ukończenie 100 lat oraz udokumentowanie centrum interesów życiowych w Polsce przez co najmniej 10 lat po ukończeniu 16. roku życia. Wnioski można składać od stycznia 2025 roku na formularzu ESH, dostępnym w placówkach ZUS oraz na stronie internetowej instytucji.
Osoby, które już otrzymują świadczenie honorowe w niższej kwocie, nie muszą podejmować żadnych działań. ZUS automatycznie podwyższy wypłacane świadczenie do nowej kwoty 6246,13 zł od stycznia 2025 roku.
Jedno świadczenie na osobę
Warto podkreślić, że nawet w przypadku pobierania kilku świadczeń emerytalno-rentowych, przysługuje tylko jedno świadczenie honorowe. Jeśli świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane są przez różne organy, za przyznanie i wypłatę świadczenia honorowego odpowiedzialny będzie ZUS.
Ta nowa regulacja stanowi znaczące wsparcie finansowe dla najstarszych obywateli Polski, doceniając ich długowieczność i wkład w rozwój kraju. Comiesięczna kwota ponad 6 tysięcy złotych może stanowić istotne uzupełnienie dotychczasowych dochodów stulatków, poprawiając jakość ich życia w tak zaawansowanym wieku.