Jest już odpowiedź na interpelację posła KO Michała Jarosa, który zadał sporo pytań o elektrownię Ostrołęka C. Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda stwierdził - mówiąc w dużym skrócie - że Skarb Państwa nie dysponuje dodatkowymi informacjami o tej inwestycji.
Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Jaros to kolejny polityk, który pytał premiera o elektrownię Ostrołęka C. Tym razem jednak interpelacja poselska zawierała aż... 28 pytań. Padły m.in. pytania o posła Arkadiusza Czartoryskiego, rosyjski węgiel czy nabory na stanowiska. Pisaliśmy o tym tutaj.
Trzeba przyznać, że polityk opozycji szczegółowo podszedł do tematu i dostał już odpowiedź, choć bez konkretów, o które pytał. W imieniu premiera odpowiedział wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.
- Na wstępie chciałbym podkreślić, że Skarb Państwa nie posiada i nie posiadał udziału w spółce Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o., która realizowała projekt budowy bloku C Elektrowni Ostrołęka w wariancie węglowym. Udziałowcami spółki, zgodnie z zapisem w KRS, są ENEA S.A. (dalej: Enea) oraz ENERGA S.A. (dalej: Energa). Skarb Państwa nie posiada również udziału w spółce CCGT Ostrołęka Sp. z o.o., realizującej projekt bloku gazowo-parowego. Udziałowcami tej spółki, zgodnie z zapisem w KRS, są Energa oraz PKN Orlen S.A. (dalej: Orlen). Przypominam także, że w kwietniu 2020 r., w wezwaniu ogłoszonym przez Orlen Skarb Państwa zbył wszystkie posiadane akcje spółki Energa, w związku z czym kontrolę nad Spółką oraz jej Grupą Kapitałową sprawuje obecnie Orlen - napisał.
Dalej w odpowiedzi wiceministra czytamy:
Mając na uwadze powyższe uprzejmie informuję, że Minister Aktywów Państwowych wykonując prawa z akcji należących do Skarbu Państwa w Orlenie oraz Enei realizuje uprawniania wynikające z praw korporacyjnych, które są ściśle określone w przepisach prawa, w szczególności w Kodeksie spółek handlowych (dalej: KSH) oraz Statutach Spółek. Stosownie do regulacji art. 368 KSH prowadzenie spraw spółki należy do kompetencji Zarządu, a zgodnie z art. 3751 KSH Walne Zgromadzenie i Rada Nadzorcza nie mogą wydawać Zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki. Jak wynika z powyższego Minister Aktywów Państwowych, działając jako akcjonariusz – Skarb Państwa nie ma uprawnień do ingerowania w prowadzenie spraw Spółek, także w zakresie prowadzonych przez nie inwestycji.
"Ponadto informuję, że Orlen i Enea, jako Spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, podlegają przepisom dotyczącym informowania akcjonariuszy o wszystkich zdarzeniach mających istotny wpływ na sytuację gospodarczą, majątkową bądź finansową emitentów lub mogących w znaczny sposób wpłynąć na cenę lub wartość notowanych instrumentów finansowych" - dodał Rabenda.
- Informacje te są przekazywane do publicznej wiadomości w postaci bieżących i okresowych raportów umieszczanych na stronach internetowych Spółek. Emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym są obowiązani zapewnić posiadaczom papierów tego samego rodzaju, w takich samych okolicznościach, jednakowe traktowanie. Wobec powyższego Minister Aktywów Państwowych, reprezentujący akcjonariusza – Skarb Państwa, nie dysponuje dodatkowymi informacjami oprócz tych, które zostały przekazane przez Zarządy spółek do publicznej wiadomości - zaznaczył wiceminister.