eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pytania o ceny energii i Ostrołękę C. Tak wiceminister odpowiedział posłance

REKLAMA
zdjecie 608
REKLAMA

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda odpowiedział na interpelację posłanki Koalicji Obywatelskiej Małgorzaty Niemczyk, która pytała o ceny energii w Polsce nawiązując do sprawy elektrowni Ostrołęka C.

- Polaków czeka bardzo trudny sezon grzewczy, brak węgla, drożyzna wszystkich opałów poszybowała w górę, w tym cena energii elektrycznej. Elektrownia w Ostrołęce nie będzie miała nowego bloku węglowego, od lat zapowiadanego jako jedna z ważniejszych inwestycji rządu PiS. Zaczęła się już rozbiórka instalacji, która była zaczątkiem budowy. Jak oszacowano, straty z powodu rozpoczęcia budowy bloku węglowego wynoszą ok. 1,3 mld zł. W 2020 r. oficjalnie rząd porzucił projekt bloku węglowego. W zamian w prace nad nowym blokiem w Ostrołęce włączył się Orlen, który zaproponował, by powstał tam blok gazowo-parowy. Nieudana inwestycja w Ostrołęce niewątpliwie wpłynęła na cenę prądu - napisała w interpelacji do premiera Mateusza Mateusza Morawieckiego posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Niemczyk.

Parlamentarzystka Koalicji Obywatelskiej zadała premierowi kilka pytań:

  • Czy i jak ww. nieudana inwestycja w Ostrołęce wpłynęła na ceny prądu?
  • Jakie faktyczne koszty zostały poniesione na ww. inwestycję?
  • Jakie są koszty rozbiórki?
  • Jakie wynagrodzenie otrzymały łącznie osoby odpowiedzialne za inwestycje i przez jaki okres, ze szczegółami wraz ze stanowiskiem zajmowanym - miesięcznie?
  • Czy były wypłacone jakiekolwiek premie i nagrody - jeśli tak - komu, za co, kiedy i w jakiej wysokości?
  • Od kiedy do kiedy trwała inwestycja i jakie firmy - wykonawcy i podwykonawcy ją prowadzili?
  • Czy prawdą jest, że polskie spółki energetyczne zaciągnęły kredyty w chińskich bankach?
  • Jakie, na jakie cele, w jakiej wysokości i kiedy zostały wzięte kredyty przez spółki energetyczne od 2015 r.?

W imieniu szefa rządu posłance KO odpowiedział wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Posłanka Niemczyk nie uzyskała jednak konkretnych odpowiedzi na pytania.

- Skarb Państwa nie posiada i nie posiadał udziału w spółce Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o., która realizowała projekt budowy bloku C Elektrowni Ostrołęka w wariancie węglowym. Udziałowcami spółki, zgodnie z zapisem w KRS, są w równych częściach ENEA S.A. (dalej: Enea) oraz ENERGA S.A. (dalej: Energa). Przypominam także, że w kwietniu 2020 r., w wezwaniu ogłoszonym przez PKN ORLEN S.A. (dalej: Orlen) Skarb Państwa zbył wszystkie posiadane akcje spółki Energa, w związku z czym kontrolę nad Spółką oraz jej Grupą Kapitałową sprawuje obecnie Orlen - podkreślił wiceszef MAP.

Rabenda dodał również, że "Minister Aktywów Państwowych, działając jako akcjonariusz Skar Państwa nie ma uprawnień do ingerowania w prowadzenie spraw Spółek, także w zakresie prowadzonych przez nie inwestycji". Stwierdził także, że minister "nie dysponuje dodatkowymi informacjami oprócz tych, które zostały przekazane przez Zarządy spółek do publicznej wiadomości".

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×