Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda odpowiedział na interpelację posłanki Koalicji Obywatelskiej Małgorzaty Niemczyk, która pytała o ceny energii w Polsce nawiązując do sprawy elektrowni Ostrołęka C.
- Polaków czeka bardzo trudny sezon grzewczy, brak węgla, drożyzna wszystkich opałów poszybowała w górę, w tym cena energii elektrycznej. Elektrownia w Ostrołęce nie będzie miała nowego bloku węglowego, od lat zapowiadanego jako jedna z ważniejszych inwestycji rządu PiS. Zaczęła się już rozbiórka instalacji, która była zaczątkiem budowy. Jak oszacowano, straty z powodu rozpoczęcia budowy bloku węglowego wynoszą ok. 1,3 mld zł. W 2020 r. oficjalnie rząd porzucił projekt bloku węglowego. W zamian w prace nad nowym blokiem w Ostrołęce włączył się Orlen, który zaproponował, by powstał tam blok gazowo-parowy. Nieudana inwestycja w Ostrołęce niewątpliwie wpłynęła na cenę prądu - napisała w interpelacji do premiera Mateusza Mateusza Morawieckiego posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Niemczyk.
Parlamentarzystka Koalicji Obywatelskiej zadała premierowi kilka pytań:
- Czy i jak ww. nieudana inwestycja w Ostrołęce wpłynęła na ceny prądu?
- Jakie faktyczne koszty zostały poniesione na ww. inwestycję?
- Jakie są koszty rozbiórki?
- Jakie wynagrodzenie otrzymały łącznie osoby odpowiedzialne za inwestycje i przez jaki okres, ze szczegółami wraz ze stanowiskiem zajmowanym - miesięcznie?
- Czy były wypłacone jakiekolwiek premie i nagrody - jeśli tak - komu, za co, kiedy i w jakiej wysokości?
- Od kiedy do kiedy trwała inwestycja i jakie firmy - wykonawcy i podwykonawcy ją prowadzili?
- Czy prawdą jest, że polskie spółki energetyczne zaciągnęły kredyty w chińskich bankach?
- Jakie, na jakie cele, w jakiej wysokości i kiedy zostały wzięte kredyty przez spółki energetyczne od 2015 r.?
W imieniu szefa rządu posłance KO odpowiedział wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Posłanka Niemczyk nie uzyskała jednak konkretnych odpowiedzi na pytania.
- Skarb Państwa nie posiada i nie posiadał udziału w spółce Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o., która realizowała projekt budowy bloku C Elektrowni Ostrołęka w wariancie węglowym. Udziałowcami spółki, zgodnie z zapisem w KRS, są w równych częściach ENEA S.A. (dalej: Enea) oraz ENERGA S.A. (dalej: Energa). Przypominam także, że w kwietniu 2020 r., w wezwaniu ogłoszonym przez PKN ORLEN S.A. (dalej: Orlen) Skarb Państwa zbył wszystkie posiadane akcje spółki Energa, w związku z czym kontrolę nad Spółką oraz jej Grupą Kapitałową sprawuje obecnie Orlen - podkreślił wiceszef MAP.
Rabenda dodał również, że "Minister Aktywów Państwowych, działając jako akcjonariusz Skar Państwa nie ma uprawnień do ingerowania w prowadzenie spraw Spółek, także w zakresie prowadzonych przez nie inwestycji". Stwierdził także, że minister "nie dysponuje dodatkowymi informacjami oprócz tych, które zostały przekazane przez Zarządy spółek do publicznej wiadomości".