CCGT Ostrołęka, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, podpisała umowę na realizację gazociągu dostarczającego paliwo do bloku gazowo-parowego w Ostrołęce.
- Blisko 28-kilometrowy gazociąg, biegnący przez dwa województwa, mazowieckie i podlaskie, przyłączony będzie do pracującego już dwukierunkowego interkonektora Polska-Litwa (GIPL), zasilanego z Krajowego Systemu Przesyłowego oraz od strony Litwy. Dzięki temu powstająca elektrownia w Ostrołęce ma zapewnione długoletnie dostawy gazu, a jednocześnie niezależność od dostaw rosyjskiego paliwa - poinformowała Energa.
Gazociąg ma połączyć krajową infrastrukturę z budowanym w Ostrołęce blokiem gazowo-parowym o mocy zainstalowanej ok. 750 MW.
Energa informuje:
Realizacja projektu przyczyni się wymiernie do realizacji celów klimatycznych UE i wpisuje się w strategie polskich koncernów energetycznych zakładających budowę stabilnych i niskoemisyjnych jednostek wytwórczych. Inwestycja oparta o paliwo gazowe zapewni Polsce odtworzenie części mocy wytwórczych w polskim systemie energetycznym w związku z wycofywaniem z eksploatacji bloków węglowych.
Wykonawcą inwestycji jest Romgos Gwiazdowscy Sp. z o.o. - polska firma z siedzibą w Jarocinie, od lat zajmująca się kompleksową realizacją dużych inwestycji energetycznych i przemysłowych.
Planowana elektrownia gazowa
Planowany blok gazowo-parowy w Ostrołęce w ostatniej aukcji głównej rynku mocy, w grudniu 2021 roku, zakontraktował ok. 696 MW obowiązku mocowego, liczonego od 2026 roku. Przy cenie zamknięcia wynoszącej 400,39 zł/kW/rok, przez cały czas trwania 17-letniego kontraktu mocowego jednostka liczyć może na całościowy przychód wynoszący co najmniej 4,73 mld zł.
W marcu br. dla elektrowni gazowej wydane też zostało pozwolenie rozpoczęcia prac – NTP (ang. Notice To Proceed). Realizacja projektu budowy bloku energetycznego w technologii CCGT wpisana jest w Wieloletni Plan Inwestycji Strategicznych Grupy Energa i jej strategiczny plan rozwoju.