10 lutego przypada 102. rocznica zaślubin Polski z morzem. Uroczystości związane z tym jubileuszem odbywają się w Pucku, ale pamiętano o nich także w Rzekuniu. Tu na miejscowym cmentarzu oddano hołd marynarzom, ułanom i żołnierzom poległym w obronie Ojczyzny
W uroczystościach upamiętniających historyczne wydarzenia odbywające się w Pucku 102 lata temu udział wzięli m.in. przedstawiciele Zarządu Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej - Hanna i Andrzej Potapowiczowie. W ramach uroczystości rocznicowych państwo Potapowiczowie odwiedzili także gminę Rzekuń, gdzie razem z wójtem, Bartoszem Podolakiem i samorządowcami na rzekuńskim cmentarzu uczcili pamięć marynarzy, ułanów i żołnierzy poległych na ziemi rzekuńskiej w obronie Ojczyzny. W wydarzeniu uczestniczyli także: Krzysztof Żebrowski - sekretarz Gminy Rzekuń, Wiesław Frydrych - komendant OSP w Rzekuniu, Jan Grzyb - ułan, mieszkaniec Rzekunia Wiesław Krak.
102 lata temu, 10 lutego 1920 r., gen. Józef Haller wraz z delegacją rządową oraz nową administracją województwa pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał uroczystego aktu zaślubin Polski z morzem. Na znak zaślubin wrzucił do morza platynowy pierścień. W rocznicę tego wydarzenia w Pucku, co roku odbywają się uroczystości upamiętniające powrót naszego kraju nad wody Bałtyku.