Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik potwierdził, że jedną z form uczczenia rocznicy 650-lecia nadania praw miejskich będzie wznowienie monografii miasta i uzupełnienie jej o dzieje najnowsze. Interpelację w tej sprawie składał radny Paweł Niewiadomski.
- W roku 2023 Miasto Ostrołęka będzie obchodziło okrągły jubileusz 650-lecia nadania praw miejskich. Mając na względzie tę ważną dla naszego miasta rocznicę, uważam za potrzebne zaktualizowanie monografii Ostrołęki, co będzie trwałym śladem dla przyszłych pokoleń naszej „małej ojczyzny" - napisał w interpelacji do prezydenta Ostrołęki radny Paweł Niewiadomski, dodając:
W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Prezydenta o powołanie zespołu naukowego (redakcyjnego) dla opracowania ww. monografii oraz zabezpieczenie częściowych środków finansowych w Budżecie Miasta Ostrołęki na 2022 r. na wydanie nowej monografii Miasta Ostrołęki. Uważam, że tak ważne opracowanie powinno być dziełem pracy całego środowiska naukowego Ostrołęki, dlatego w szczególności istotna byłaby współpraca z lokalnymi organizacjami historyczno - społeczno - kulturalnymi działającymi na terenie naszego miasta, takimi jak np. Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika, Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki, Fundacja Splot Pamięci oraz wiele innych.
Prezydent Ostrołęki w odpowiedzi potwierdził, że jedną z form uczczenia rocznicy 650-lecia nadania praw miejskich będzie wznowienie monografii miasta stworzonej przez Zofię Niedziałkowską oraz dr Jerzego Kijowskiego i uzupełnienie jej o dzieje najnowsze. - Działania w tym zakresie zostały podjęte już kilka miesięcy temu - napisał Łukasz Kulik.
Pomysł został skonsultowany z dwiema lokalnymi organizacjami pozarządowymi —Ostrołęckim Towarzystwem Naukowym im. Adama Chętnika oraz Towarzystwem Przyjaciół Ostrołęki, które wspólnie opracowały poprzednie wydania publikacji. Zabezpieczono również w budżecie miasta środki finansowe na ten cel, zwiększając w projekcie Programu współpracy Miasta Ostrołęki z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2022 rok pulę przeznaczoną na zadania publiczne z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
- W związku z tą ważną rocznicą powołany zostanie zespół, który koordynować będzie wszystkie działania z tym związane. Do jego składu zaprosimy również przedstawicieli Rady Miasta Ostrołęki - poinformował Łukasz Kulik.