2023-01-23T22:29:12+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Miasto Ostrołęka dołączy do Związku Kurpiów?

REKLAMA
zdjecie 142
zdjecie 142
REKLAMA
1
0
4

Miasto Ostrołęka może dołączyć do Związku Kurpiów w charakterze członka wspierającego. Decyzję w tej sprawie podejmą miejscy radni.

Z propozycją wstąpienia Miasta Ostrołęki do Związku Kurpiów w charakterze członka wspierającego w listopadzie 2022 r. zwróciły się władze niniejszego stowarzyszenia. Komisja Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Rady Miasta Ostrołęki w grudniu tego samego roku pozytywnie rozpatrzyła pismo w tej sprawie oraz zarekomendowała przychylenie się do przedstawionej prośby.

Osoba prawna może zostać członkiem wspierającym stowarzyszenia. Zgodnie ze statutem Związku Kurpiów członkowie wspierający mają prawo do uczestnictwa w zebraniach i zjazdach władz naczelnych Związku z głosem doradczym oraz mogą brać udział w jego działalności, a także uczestniczyć z głosem doradczym w Walnym Zjeździe Delegatów lub Walnym Zebraniu Członków.

- Członkowie wspierający płacą składki członkowskie w zadeklarowanej przez siebie wysokości, władze stowarzyszenia zaproponowały Miastu Ostrołęce ustalenie rocznej składki w wysokości 4.000 zł - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Związek Kurpiów powstał w 1996 r., jest stowarzyszeniem regionalnym o zasięgu ogólnopolskim oraz organizacją pożytku publicznego. Zrzesza osoby i podmioty zbiorowe związane z Puszczą Zieloną i Puszczą Białą. Siedzibą zarządu głównego stowarzyszenia jest Ostrołęka. Związek Kurpiów jest organizatorem warsztatów, kursów, konferencji naukowych, konkursów, imprez regionalnych oraz wydawcą książek i magazynu regionalnego „Kurpie”. Organizacja współpracuje z samorządami, placówkami kultury, szkołami oraz innymi stowarzyszeniami. Związek Kurpiów jest inicjatorem nagradzania osób i instytucji zasłużonych dla regionu kurpiowskiego nagrodą Kurpika, która przyznawana jest od 2001 r. Stowarzyszenie czynnie uczestniczy w ochronie i rozwoju dziedzictwa kulturowego regionu, w tym mowy kurpiowskiej.

Od wielu lat działalność Związku Kurpiów obejmuje również teren Miasta Ostrołęki. To właśnie w Ostrołęce odbyły się liczne odsłony Gali Kurpików oraz inne cykliczne i okolicznościowe wydarzenia organizowane przez stowarzyszenie. Związek współpracuje również z ostrołęckimi placówkami oświatowymi oraz kulturalnymi.

- Uchwała pociągnie za sobą skutki finansowe w postaci corocznych świadczeń na rzecz Związku Kurpiów w formie składek członkowskich w zadeklarowanej przez Miasto Ostrołękę wysokości - poinformowano w projekcie uchwały, którym na najbliższej sesji zajmą się radni. 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2  3 dk4 dk5
dk6  7  8  9 dk10  11 dk12
dk13  14  15 dk16  17  18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
×