Zdecydowana większość czytelników głosujących w naszej sondzie popiera wyższe kary dla sprawców znęcania się nad zwierzętami. Wyjaśniamy, jakie przepisy obowiązują obecnie i jakie czyny kwalifikują się pod znęcanie.
Ostatnio informowaliśmy o akcie oskarżenia, jaki ostrołęcka prokuratura skierowała przeciwko kobiecie, która porzuciła szczeniaka. Stanie ona przed sądem oskarżona o znęcanie się nad psem. Obecnie grozi za to do 3 lat więzienia. Więcej tutaj.
Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe? - zapytaliśmy naszych czytelników. Aż 85,71 proc. ankietowanych odpowiedziało, że tak. Z kolei 14, 29 proc. badanych zaznaczyło odpowiedź "nie".
Znęcanie się nad zwierzętami: kara
Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów, podlega karze więzienia do 3 lat. Tej samej karze podlega osoba, która znęca się nad zwierzęciem. Jeżeli powyższy czyn jest popełniony ze szczególnym okrucieństwem, kara pozbawienia wolności jest przewidziana w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat.
Sąd w razie skazania za przestępstwo orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem, może też orzec zakaz posiadania zwierząt lub określonej kategorii zwierząt. W przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem, taki zakaz jest nakładany w każdym przypadku.
Znęcanie się nad zwierzętami: przykłady
Polskie prawo wskazuje, że przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień. To umślne zranienie lub okaleczenie, znakowanie zwierząt stałocieplnych poprzez wypalanie czy wymrażanie, używanie do pracy lub w celach sportowych albo rozrywkowychzwierząt chorych, a także zbyt młodych lub starych oraz zmuszanie ich do czynności, których wykonywanie może spowodować ból, bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi czy przeciążanie zwierząt pociągowych.
Do znęcania się należą także niewłaściwy transport, dokonywanie zabiegów przez osoby nieuprawnione lub niezgodnie ze sztuką, złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt, utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, porzucenie zwierzęcia (w szczególności psa lub kota), stosowanie okrutnych metod w chowie lub hodowli, organizowanie walk zwierząt czy zoofilia (obcowanie płciowe ze zwierzęciem).
Z karą muszą liczyć się też sprawcy takich czynów, jak wystawienie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego życiu lub zdrowiu, transport żywych ryb lub ich przetrzymywanie bez dostatecznej ilości wody oraz utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody.