Dziś na Fortach Bema o godzinie 20:00 odbędzie się pierwszy w historii koncert poświęcony w całości Ostrołęce, która świętuje teraz swoje 650. urodziny. Zapowiada się niesamowite widowisko. Zobaczcie jak będzie wyglądała oprawa wizualna tego koncertu.
Koncert “Pocztówki znad Narwi” powstał specjalnie z okazji przypadającej w tym roku 650. rocznicy nadania Ostrołęce praw miejskich. Na scenie usłyszymy gwiazdy polskiej estrady: Dorota Osińska, Olga Szomańska, Marcin Januszkiewicz, Mateusz Ziółko. Tego wieczora nie zabraknie również wspaniałej artystki ludowej Apoloni Nowak. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna i Kameralny Chór Politechniki Warszawskiej przygotowany przez Katarzynę Karbownik. Wszystko pod dyrekcją kompozytora Jakuba Milewskiego. Narrację pomiędzy utworami przeczyta wybitna polska aktorka Danuta Stenka.
Warstwie muzycznej i literackiej towarzyszyć będą przygotowane przez Karolinę Jacewicz wideoprojekcje wyświetlane na fasadzie Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką. Organizatorzy przygotowali dla widzów wspaniałą niespodziankę - uchylono nam rąbka tajemnicy i zaprezentowano próbkę oprawy wizualnej całego koncertu.
Szczególne miejsce w Kantacie znajdzie również 25-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Twórcy Kantaty zaznaczyli bowiem mazowieckość nie tylko w odniesieniach do kurpiowskiej gwary czy ludowej muzyki ale również w samych tekstach piosenek czy narracji.
Pomysłodawcą kantaty “Pocztówki znad Narwi” jest śpiewak operowy, kompozytor, dyrygent i producent muzyczny Jakub Milewski. Koncepcja kantaty oraz jej muzyka to także dzieło Jakuba. Autorem libretta kantaty jest Zbigniew Gniedziejko - pisarz, poeta, który stworzył teksty z użyciem ciekawego zabiegu literackiego - niczym karty historii, listy czy w końcu tytułowe pocztówki. Każda z części Kantaty jest jak kartka wysłana z dawnych czasów, o których opowiada. Kompozytor postanowił dodać do swojego dzieła również utwory z tekstami poetów, z którymi współpracował w przeszłości - Jerzego Binkowskiego i ostrołęczanina Karola Samsela.
Koncert odbędzie się w piątek, 12 maja o godz. 20:00 na Fortach Bema. Wstęp wolny,
Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Wydarzenie finansowane jest z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.