eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zalewane posesje na Wojciechowicach. Mieszkańcy mają dość. "Jak tak można?"

REKLAMA
zdjecie 5509
REKLAMA

Mieszkańcy osiedla Wojciechowice mają nie lada problem z wodą wdzierającą się na ich posesje. Napięta sytuacja ma miejsce od 1 czerwca, a jeszcze w październiku strażacy także wypompowywali wodę z zalanych budynków. Urząd miasta dostał od nas pytania w tej sprawie.

Energetyczna. Ze studzienki wybijała woda i zalewała posesję

W eOstrołęce opisywaliśmy już koszmar pań z jednej z posesji przy ulicy Energetycznej w Ostrołęce. Mieszkające tam kobiety - matka i córka z dziećmi, borykały się z zalewaniem posesji. Kiedy zaczynał padać deszcz, ich podwórko zmieniało się w potok. Z raportu strażaków wynika, że przyjeżdżali oni tam sześciokrotnie, ostatni raz - 18 sierpnia.

- Zdarzenia powstały przypuszczalnie wskutek intensywnych opadów deszczu. W rozpoznaniu na miejscu stwierdzono, iż na posesji występuje studzienka kanalizacyjna, z której wybijała woda deszczowa. Nie było możliwości odpływu wody z posesji - mówi nam st.kpt. Adrian Stupski, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

Po tym, jak nagłośniliśmy temat, padły zapowiedzi naprawy awarii kolektora, który miał odpowiadać za zalewanie posesji przy Energetycznej. Studzienkę zabezpieczono i panie mogą już spać spokojniej.

Nie oznacza to jednak, że problem zalewanych posesji na Wojciechowicach zniknął. Nawet w październiku strażacy interweniowali, wypompowując wodę - przy Łomżyńskiej i Turskiego.

Łomżyńska. Wody po kostki! "Jak tak można?"

- Mieszkam sama, mam ponad 75 lat i mam już tego serdecznie dość - usłyszeliśmy od pani z ulicy Łomżyńskiej, która zadzwoniła do nas 3 października. Woda wdzierała się do piwnicy jej domu.

"Jest po kostki wody. Opał miałam przygotowany, kostki z trociny, wszystko nasiąknęło wodą. Przyjdzie mróz i będzie tragedia. Jak tak można?" - pytała kobieta. Tego samego dnia i dzień później interweniowali u niej strażacy, wypompowując wodę z zalanej piwnicy.

- Zdarzenia powstały przypuszczalnie wskutek wysokiego poziomu wód gruntowych. W rozpoznaniu na miejscu stwierdzono, iż wysoki poziom wody gruntowej może powodować jej przesiąkanie do budynku - relacjonuje st. kpt. Stupski z ostrołęckiej straży.

Najwięcej interwencji przy Turskiego

Problem - i to największy! - występuje też przy ulicy Turskiego. Tam strażacy od 1 czerwca 2024 r., kiedy to zaczął się problem z zalewaniem, interweniowali aż 10 razy! Wiele z tych interwencji pokrywało się z datą wypompowywania wody przy Energetycznej. W części zdarzeń wypompowywano wodę z ulicy, w innych przypadkach - z budynku mieszkalnego jednorodzinnego (piwnica/garaż).

- Zdarzenia powstały przypuszczalnie wskutek napływu wody z ul. Turskiego na przyległą posesję - wskazuje rzecznik prasowy straży.

Naprzeciwko posesji znajduje się studzienka kanalizacyjna i z niej woda wybijała na ulicę, a następnie wlewała się na posesję. Właściciel posesji jest przezorny - często zgłaszał zdarzenie już w momencie tworzenia się rozlewiska wody, zagrażającemu zalaniem. Ostatnie interwencje przy Turskiego miały miejsce 13 października - strażacy jeździli tam wówczas dwukrotnie.

Pytania o przyczyny

Po tym, jak otrzymaliśmy telefon od mieszkanki ulicy Łomżyńskiej, zwróciliśmy się do Urzędu Miasta z pytaniami dotyczącymi tej sytuacji. Czy urząd otrzymywał informacje dotyczące zalewania posesji przy Łomżyńskiej? Jakie są plany, by pomóc mieszkańcom? Czy ma to związek z awarią kolektora, który doprowadzał do zalewania posesji przy ul. Energetycznej? Niestety, do dziś nie mamy odpowiedzi. W sprawie zalewanej posesji przy Energetycznej pisaliśmy do ratusza 19 sierpnia, a odpowiedziano nam dopiero 17 września.

O możliwą przyczynę zdarzeń pytamy strażaków, którzy usuwali skutki zalewania.

- Przyczyna zdarzenia ustalana przez Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej jest przyczyną przypuszczalną. Nie mamy możliwości technicznych określenia dokładnej przyczyny powstania zdarzenia. Opieramy się na doświadczeniu zawodowym, obserwacji okoliczności zastanych na miejscu zdarzenia, a określenie tej przyczyny często następuje w krótkim czasie. Samo określenie przypuszczalnej przyczyny zdarzenia służy do sporządzenia informacji ze zdarzenia oraz do celów statystycznych - wskazuje st. kpt. Adrian Stupski i dodaje:

Za ustalenie przyczyn w wyżej wymienionych zdarzeniach mogą być odpowiedzialne inne organy. Nasze działania polegają głównie na usuwaniu skutków powstałych zdarzeń.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×