Wracamy do tematu budżetu obywatelskiego i sytuacji, jaką zgłosił nasz czytelnik. Okazuje się, że w powtórzonym naborze projektów do budżetu nie znalazło się łącznie pięć projektów z pierwszego naboru, z czego autorzy dwóch projektów złożyli inne propozycje. Trzy propozycje mieszkańców poszły więc w niepamięć. Wiele wskazuje na to, że dlatego, iż - podobnie jak pan Ryszard - nie wiedzieli, że muszą ponownie złożyć projekt.
Czytelnik: "Czy tak powinna wyglądać realizacja Budżetu Obywatelskiego w Ostrołęce?"
Czy tak powinna wyglądać realizacja Budżetu Obywatelskiego w Ostrołęce? - pytał pan Ryszard, który złożył projekt w tegorocznym Budżecie Obywatelskim, ale... nie znalazł go ani w projektach przyjętych, ani odrzuconych.
- 19 maja 2021 roku ruszył nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. W regulaminowym czasie (4 czerwca 2021r.) zgłosiłem swój projekt wraz z listą poparcia i wypełnieniem wszystkich formalności, w tym również zebranie 20 podpisów od osób popierających ten pomysł - wskazywał nasz czytelnik.
Dostałem stosowny komunikat, że wszystko na tym etapie jest w porządku i pozostaje czekać na pracę komisji weryfikacyjnej, natomiast po pracach komisji weryfikacyjnej, ostateczna lista projektów i decyzji w sprawie dopuszczenia ich do głosowania będzie ogłoszona 6 września 2021. Jakież było moje zdziwienie, gdy mój projekt nie został w ogóle uwzględniony na listach projektów - nie było go ani wśród projektów odrzuconych ani wśród projektów zatwierdzonych.
Dlaczego projekt pana Ryszarda (Wytyczenie przejazdów rowerowych przez rondo Zbawiciela Świata, obok stacji Circle K) nie został w ogóle uwzględniony? Okazuje się, że pierwszy nabór, w którym nasz czytelnik zgłosił swój pomysł, został unieważniony ze względu na decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej.
Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie orzekło o nieważności uchwały rady miasta dotyczącej wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego. RIO orzekła, że rada miasta Ostrołęki istotnie naruszyła art. 5a ust. 2., ust. 5., ust. 6 oraz ust 7. pkt 1 i 2 ustawy o samorządzie gminnym. Pisaliśmy o tym w naszym serwisie.
Podjęto nową uchwałę, nabór wniosków został ogłoszony ponownie, ale... pan Ryszard nic o tym nie wiedział.
- Czy tak powinna wyglądać realizacja Budżetu Obywatelskiego w Ostrołęce? Rozumiem, że zgodnie z ustawami Urzędnicy mają odgórny obowiązek realizowania Budżetu Obywatelskiego, ale czy oznacza to, że w takiej sytuacji, gdy Autorzy nic nie zawinili nie można się z nimi skontaktować (jest wymóg podania pełnych danych, w tym adresu, maila i telefonu) lub też "przepisać" na kolejny nabór? Z maila wynika, że całą listę podpisów (20 osób) można wyrzucić do kosza, natomiast to JA, a nie urzędnicy będą świecić oczami przed osobami popierającymi projekt - podkreślał, dodając:
Myślałem, że czasy przedstawione w Misiu już dawno minęły - "Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?"
Projekty 3 mieszkańców przepadły
O sprawę, którą opisał nasz czytelnik, pan Ryszard, zapytaliśmy w Urzędzie Miasta. Minął ponad tydzień, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Mimo to, z innego źródła dowiedzieliśmy się, że w dniach 19 maja - 4 czerwca 2021 r. przeprowadzono nabór projektów w ramach konsultacji społecznych budżetu obywatelskiego na 2022 rok. Do Urzędu Miasta Ostrołęki wpłynęło 16 projektów. Później nabór został unieważniony ze względu na decyzję RIO.
Nowy nabór przeprowadzono w dniach 14-30 lipca 2021 r. W ponownym naborze zgłoszono 38 projektów, w tym 11 projektów z pierwszego naboru. W dwóch przypadkach, autorzy z pierwszego naboru zgłosili w drugim naborze inne projekty.
Z tych informacji wynika więc, że projekty 3 mieszkańców z pierwszego naboru nie trafiły w ogóle do naboru drugiego. Wśród nich był projekt pana Ryszarda. Urząd Miasta tłumaczy, że informacja o naborze projektów była zamieszczana na stronie internetowej miasta, budżetu obywatelskiego, w lokalnych mediach oraz w uzasadnieniu do uchwały procedowanej podczas sesji rady miasta. Mimo to, niektórzy najwyraźniej nie dowiedzieli się o tym, że projekt powinni złożyć ponownie. Szansę będą mieli dopiero za rok.
Projekty, które zostały zakwalifikowane do głosowania, opisywaliśmy tutaj. Głosowanie nad projektami potrwa od 20 września do 3 października 2021 r.