„Łazek. Splątane dzieje” - to tytuł wystawy, którą oglądać już można w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Warto ją obejrzeć, gdyż pokazuje ona losy miejsca, które obecnie jest jednym z osiedli Ostrołęki.
- Tworzą tę wystawę zbiory naszego ostrołęckiego muzeum, ale część tych zbiorów pochodzi też od rodziny, dziękuję bardzo za to, co zostało przekazane - powiedziała Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej.
Podczas uroczystego otwarcia wystawy, na który przybyli także potomkowie dawnych właścicieli majątku Łazek (Pajewskich, Piotrowskich, Niemyskich), podkreślono, że "Łazek" oznacza wzniesienie, podwyższenie terenu, a dwór w Łazku był wybudowany na wzniesieniu i można powiedzieć, że mieszkańcy dworu codziennie zdobywali małe góry. Przypomniano też postać Kazimierza Piotrowskiego, burmistrza Ostrołęki i wiceprezydenta Białegostoku - ulica jego imienia jest na osiedlu Łazek, a jego wnuczka podkreśliła, że "zawsze pochylał się nad potrzebującymi".
Na ekspozycji zaprezentowano wiele pamiątek, archiwaliów, fotografii, a nawet przedmioty użytkowe i meble. Eksponaty te są świadkami łazkowskich, często trudnych, dziejów, przeplecionych dramatycznymi wydarzeniami podczas dwóch wojen, ale też opowiadają o codziennym życiu w majątku ziemskim.
Wystawa będzie czynna do 26 lutego 2023 r.