Procesje Bożego Ciała to piękna tradycja, a w sposób szczególny na Kurpiach, gdzie dochodzi do tego element folkloru. Na zdjęciach z 1937 i 1948 widzimy, jak procesje w święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wyglądały przed laty.
Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem bp Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège w Belgii. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Korporał przechowywany w katedrze w pobliskim Orvieto jest uznawany za ten, na który wówczas spadły krople krwi. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Ostatecznie bullę napisaną przez Urbana IV ogłosił w 1317 w zbiorze „Clementinae” papież Jan XXII. Rok 1317 można traktować jako datę wprowadzenia święta w całym Kościele.
Z uroczystością Bożego Ciała wiązały się różne wierzenia, przesądy i zwyczaje oparte na przeświadczeniu o sile zdobiących ołtarze wianków, kwiatów i gałązek.
Boże Ciało w Polsce
Udział w procesji Bożego Ciała często był łączony z okazją zamanifestowania przynależności narodowej. Stan taki utrzymywał się po II wojnie światowej, a w czasach PRL urządzanie procesji ulicami miast było niejednokrotnie zakazywane przez władze. W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.
Boże Ciało na Kurpiach
Procesje Bożego Ciała są szczególnie barwne na Kurpiach, gdzie mieszkańcy przychodzą na nie ubrani w stroje ludowe. To zwyczaj praktykowany od wielu lat. Na zdjęciach z 1937 roku z Myszyńca widzimy, że w procesji uczestniczyły tłumy. Podobnie było w 1948 roku w Kadzidle, skąd także zachowały się fotografie. Możecie je zobaczyć w poniższych galeriach.
Więcej o uroczystościach z 1937 r. w Myszyńcu przeczytacie tutaj.