Dziś o poranku na drodze krajowej nr 53 w miejscowości Myszyniec Stary doszło do niebezpiecznego wypadku z udziałem kierującego osobówką i sarną. W wyniku wypadku poszkodowana została jedna osoba.
To niestety kolejne już w naszym regionie zderzenie z dziką zwierzyną wbiegającą nagle na jezdnię przed rozpędzony pojazd. Tym razem przykre konsekwencje zderzenia z sarną dopadły kierującego vw, któremu przed maskę auta wbiegła sarna. Kierowca poruszający się od strony Myszyńca w kierunku Rozóg próbował uniknąć zderzenia, manewr ten jednak nie udał się, na skutek czego kierowca stracił panowanie nad autem i wpadł do przydrożnego rowu.
W wyniku zdarzenia 40 - letni pasażer został przetransportowany do szpitala. Kierujący autem był trzeźwy.
- informuje komisarz Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.
Pamiętajmy - jesień, to czas, w którym zwierzęta leśne wędrują w poszukiwaniu pożywienia oraz nowego miejsca bytowania. Szczególnie często można je spotkać w okolicach lasów. Zderzenie nawet z niewielkim zwierzęciem, może mieć tragiczne skutki, dlatego kierowcy powinni być wyjątkowo ostrożni.
Zwierzęta największą aktywność wykazują po zmroku i o świcie. Pamiętajmy, że po wtargnięciu na jezdnię jednego zwierzęcia, pozostała część stada może podążać za swoim przewodnikiem, powodując zagrożenie dla przejeżdżających kierowców.
Widząc znaki ostrzegające przed występowaniem dzikiej zwierzyny, zwolnijmy i obserwujmy najbliższe otoczenie drogi. Zwiększy to naszą szansę na skuteczne ominięcie zwierzęcia, które oślepione światłami reflektorów, wtargnie na jezdnię i straci orientację.
Znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. Kierowca w każdej chwili musi być gotowy do awaryjnego hamowania.
Przypominamy, aby w sytuacji, gdy dojdzie do zderzenia ze zwierzęciem zachować szczególną ostrożność. Ranne zwierzę może być agresywne i zaatakować.
Należy zjechać na pobocze, zatrzymując pojazd w bezpiecznej odległości od zwierzęcia i wystawić trójkąt ostrzegawczy. O miejscu i okolicznościach kolizji powinniśmy zawiadomić służby. Funkcjonariusze sporządzą dokumentację ze zdarzenia, która wymagana jest przez ubezpieczyciela i powiadomią podmiot odpowiedzialny za zabranie zwierzęcia z drogi.
Pamiętajmy, że na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujmy, nie tylko do znaków ją ograniczających, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze. Mniejsza prędkość – to mniejsze skutki ewentualnych tego typu zdarzeń.