Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski opublikowała wyborcze vademecum. Jak w wyborach powinni zagłosować katolicy? Oto wskazówki, którymi - według hierarchów - powinny kierować się osoby wierzące.
Katolik a wybory. Przede wszystkim uczestnictwo
- Wolne wybory są podstawową instytucją demokratyczną, pozwalającą obywatelom decydować o kierunku rozwoju wspólnoty politycznej. Ten doniosły akt, jak wszystkie inne działania katolików, powinien być inspirowany wiarą - wskazała Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Hierarchowie opublikowali wyborcze vademecum, chcąc pomóc katolikom "w podejściu do wyborów".
Według KEP, katolicy w wyborach powinni kierować się pięcioma zasadami. Po pierwsze, ma być to uczestnictwo w wyborach. - Udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika. Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się „na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego” - wskazują władze Kościoła Katolickiego.
Po drugie, "znaczenie dobra wspólnego". Co to oznacza? W opisie tego punktu czytamy:
Dobro wspólne stanowi sumę wartości, dzięki którym człowiek, rodzina i społeczność mogą pełniej i łatwiej osiągnąć własną doskonałość. Realizacja tak rozumianego dobra wspólnego może być zapewniona jedynie wtedy, gdy polityka oparta jest o „poprawną koncepcję osoby ludzkiej”. Obowiązek wyborczy wymaga zatem odpowiedzialnych decyzji w oparciu o zasady ładu moralnego.
Wybory 2023: Jak powinna zagłosować osoba wierząca?
W punkcie trzecim wymieniane są wartości nienegocjowalne, którymi powinni kierować się katolicy przy oddawaniu głosu:
- mają opowiedzieć się bezwarunkowo po stronie prawa do życia od poczęcia do naturalnego kresu;
- zabiegać mają o ochronę praw rodziny opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci i "uważają zatem za niedopuszczalne zrównanie z rodziną innych form współżycia";
- stać mają na straży zagwarantowania prymatu rodziców w wychowaniu swoich dzieci;
- bronić mają wolności sumienia i wolności religijnej;
- sprzeciwiać mają się budowaniu świata "tak, jakby Boga nie było";
- mają być zaangażowani na rzecz wewnętrznego i zewnętrznego pokoju;
- troszczyć się mają o etyczny kształt procesów gospodarczych;
Kwestie te stanowią zbiór zasad, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji wyborczych. „Właściwie ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu przyczyniać się przez oddanie głosu do realizacji programu politycznego lub konkretnej ustawy, które podważają podstawowe zasady wiary i moralności” - czytamy w vademecum.
Po czwarte, obowiązkiem katolika jest uznanie demokratycznego wyboru. - O ile obowiązkiem katolika jest udział w głosowaniu i oddanie głosu zgodnie z własnym sumieniem, o tyle w sytuacji, gdy społeczeństwo już dokonało demokratycznego wyboru – nawet jeśli jest on sprzeczny z preferencjami głosującego – należy uszanować jego wynik - wskazuje KEP. Wskazówka numer pięć to modlitwa za Ojczyznę.