eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wniosek prezydenta bez aprobaty władz Mazowsza. Co dalej z Zakładem Pielęgnacyjno-Opiekuńczym?

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Od 2021 roku to Miasto Ostrołęka miało prowadzić Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, będący obecnie w strukturze Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. Szpital, zgodnie z ustaleniami, nie przewidział środków w budżecie na dalsze prowadzenie Zakładu, jednak prezydent miasta chce... zmiany terminu przejęcia na 1 stycznia 2022 roku. Jak się dowiedzieliśmy, zarząd województwa mazowieckiego jest przeciwny zmianie terminu przejęcia Zakładu.

We wrześniu tego roku Miasto Ostrołęka przejęło od samorządu Mazowsza tereny starego szpitala przy ulicy Sienkiewicza. Na przejętym terenie znajduje się Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy, który z początkiem 2021 roku miał stać się miejską jednostką. Jednak prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik pod koniec roku uznał, że przejęcie zakładu będzie możliwe dopiero od 2022 roku. 21 października poinformował o tym dyrektora szpitala.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, związaną z ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia pandemii koronawirusa wywołującego COVID-19 podjęto decyzję o przesunięciu terminu przejęcia Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego na dzień 1 stycznia 2022 roku. W związku z tym w budżecie na 2021 rok zabezpieczono jedynie środki niezbędne do przygotowania jednostki na rozpoczęcie działalności od 2022 roku

- czytamy w projekcie budżetu na 2021 rok.

Pismem z 29 października 2020 r. Dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie o piśmie z 21 października 2020 r., które otrzymał od Prezydenta Miasta Ostrołęka. Przedmiotowe pismo dotyczyło wniosku o przesunięcie terminu przejęcia przez Miasto od Szpitala ZPO na 1 stycznia 2022 r.

W uzasadnieniu złożonego wniosku, Prezydenta Miasta wskazał, „iż odroczenie terminu spowodowane jest między innymi niezwykle dynamiczną sytuacją związaną z epidemią COVID-19 w Polsce, która przekłada się na konieczność wprowadzania nieprzewidzianych zmian w funkcjonowaniu wielu obszarów, w tym także na działania zmierzające do przejęcia Zakładu". W uzasadnieniu dodano również, iż z uwagi na trwającą epidemię COVID-19 oraz brak doświadczenia miejskiego samorządu w zakresie prowadzenia działalności leczniczej i wstrzymanie realizacji projektów związanych z przejęciem Zakładu, Miasto może nie być w stanie zapewnić ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych

- informuje nas Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Łukasz Kulik złożył wniosek o odroczenie terminu przejęcia Zakładu o rok, tj. z ustalonej daty 1 stycznia 2021 roku - zgodnie z przyjętym harmonogramem, na nowy termin – 1 stycznia 2022 roku. Zapytaliśmy, czy w tej sprawie opinię wyrażał dyrektor szpitala w Ostrołęce, w strukturze którego jest obecnie Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Okazuje się, że powstał pewien problem - prezydent chce przejąć ZPO dopiero od 2022 roku, a szpital, w którego strukturze jest Zakład, nie przewidział środków w budżecie na jego funkcjonowanie w 2021 roku.

Dyrektor Szpitala wyjaśnił, iż w okresie pandemii COVID-19 prace Szpitala koncentrują się na właściwym zabezpieczeniu opieki zdrowotnej pacjentów. Dodatkowego zaangażowania wymaga organizacja pracy w związku z powstającym w Ostrołęce Szpitalem tymczasowym dla pacjentów z COVID-19. Dokończenie prac związanych z przekazaniem działalności ZPO pozwoliłoby na płynną realizację wszystkich zaplanowanych działań. Rozmowy nad przekazaniem działalności ZPO – jak wyjaśnił Dyrektor Szpitala – trwają od maja 2019 r. Od początku prowadzonych rozmów Prezydent Ostrołęki deklarował chęć szybkiego przejęcia działalności Zakładu. Szpital natomiast prowadził prace i planował organizację działalności z pominięciem od 1 stycznia 2021 r. funkcjonowania Zakładu w strukturze organizacyjnej. Dyrektor Szpitala podkreślił, iż wiele działań podmiotu leczniczego wymaga planowania długoterminowego, dlatego też koszty i przychody funkcjonowania ZPO nie zostały ujęte w planach budżetowych na rok 2021

- podkreśla Marta Milewska.

24 listopada 2020 roku odbyło się 187. posiedzenie Zarządu Województwa Mazowieckiego. W obradach był następujący punkt: "Informacja w sprawie wniosku Prezydenta Miasta Ostrołęka o odroczenie terminu przejęcia działalności Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce". Podjęto decyzję, że zarząd województwa jest przeciwny zmianie terminu przejęcia Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego.

Mając na uwadze konieczność skupienia się przez Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce na zadaniach związanych z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19, w tym braki kadrowe, z którymi zmaga się podmiot leczniczy, jak również końcowy etap prac prowadzących do przejęcia Zakładu przez Miasto Ostrołęka, Zarząd Województwa Mazowieckiego jest przeciwny zmianie terminu przejęcia Zakładu i chce zachęcić Prezydenta Miasta Ostrołęki do podjęcia rozmów z Dyrektorem Szpitala, które pozwolą na zachowanie ciągłości realizowanych prac, w tym udzielania świadczeń zdrowotnych od 1 stycznia 2021 r. w ramach przejętego przez miejski samorząd Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego

- poinformowała nas rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego.

Problem jest poważny - w trakcie epidemii koronawirusa następuje próba zmiany dotychczasowych ustaleń i w chwili obecnej... nikt nie może zapewnić prowadzenia Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego od 1 stycznia 2021 roku. Miasto wnioskuje o przesunięcie terminu, szpital nie przewiduje środków na funkjconowanie ZPO na przyszły rok.

Czy dojdzie do rozmów prezydenta z dyrekcją szpitala? Czy uda się osiągnąć porozumienie? Do tematu wrócimy.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×