Dziś Wielki Piątek - dzień, w którym w kościele katolickim rozważana jest męczeńska śmierć Jezusa Chrystusa. Wiernych tego dnia obowiązuje post ścisły. Co to oznacza? Ile posiłków mogą zjeść katolicy i w jakich ilościach?
W prawie kanonicznym zapisano, że wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa bożego czynić pokutę.
Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość.
W Kościele powszechnymi dniami i okresami pokutnymi są piątki - w całym roku oraz czas Wielkiego Postu. Post ścisły obowiązuje jednak w środę popielcową oraz w Wielki Piątek.
Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.
W praktyce oznacza to, że wierni kościoła katolickiego w Wielki Piątek ograniczają się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta (od 18 do 60 roku życia). Oprócz tego, tak jak w każdy piątek, wierni są zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (od 14 roku życia).
Z obowiązku postu ścisłego zwolnione są osoby poniżej 14 lat i po 60. roku życia.