Bogata oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce na marzec. Zobacz szczegóły.
3 marca (czwartek), godz. 18.00 – Prezentacja numeru 8 „PRZYDROŻY” i innych wydawnictw MBP i SPBiK. Spotkanie z autorami. /MBP, ul. Głowackiego 42. Podczas spotkania możliwość zakupu książek z dedykacjami autorów.
4 marca (piątek), godz. 16.00 – Warsztaty literackie. Prowadzi dr hab. Karol Samsel. /Klub przy Studziennej - Biblioteka ul. Gomulickiego 13
8 marca (wtorek), godz. 18.00 – Promocja książki KOBIETA Z PUSZCZY autorstwa IWONY ZYŚK. Współpraca Związek Kurpiów /MBP, ul. Głowackiego 42.
Książka o kurpiowskich kobietach, ich troskach, radościach, codziennym zmaganiach oplecionych nicią wierzeń, przesadów i obrzędów. O nosicielkach tradycji, mistrzyniach, kurpiowskich celebrytkach….. Książka powstała dzięki licznym spotkaniom i rozmowom, dzięki słuchaniu. Każda historia jest inna, tak jak różne są ich bohaterki. Podczas spotkania możliwość zakupu książek z dedykacją autorki.
10 marca (czwartek), godz. 18.00 - CELTYCKA NOC – koncert Duetu COTTON CAT czyli ANETY I KUBY MICHALSKICH /MBP, ul. Głowackiego 42.
Duet COTTON CAT to małżeństwo: wokalistka Aneta Michalska oraz wokalista i gitarzysta Kuba Michalski. W swojej muzyce łączy klimaty piosenki poetyckiej i folku. Na koncercie usłyszymy tradycyjne piosenki irlandzkie i szkockie, kompozycje Kuby do wierszy Roberta Burnsa oraz autorskie ballady nawiązujące do klimatów irlandzkich. Nie zabraknie okazji do wspólnego śpiewania.
15 marca (wtorek), godz. 12.00 – Prof. dr hab. Maria Jolanta Olszewska: GABRIELA ZAPOLSKA- PISARKA SKANDALISTKA – wykład /MBP, ul. Głowackiego 42
Prof. dr hab. Maria Jolanta Olszewska - Zakład Literatury i Kultury Drugiej Połowy XIX Wieku Instytutu Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Główne zainteresowania naukowo-badawcze to dzieje dramatu i teatru w II połowie XIX i I połowie XX wieku.
17 marca (czwartek), godz. 18.00 – Prof. dr hab. WIESŁAW RZOŃCA i dr hab. KAROL SAMSEL. Romantyzm i jego rewizje /MBP, ul. Głowackiego 42.
O polskim romantyzmie i jego literackich rewizjach w Ogólnopolskim Roku Romantyzmu Polskiego opowiedzą profesorowie Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
18 marca (piątek), godz. 18.00 – 66 Spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI. Temat spotkania: powieść Hanny Malewskiej Przemija postać świata. Współpraca: Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich /Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13/
22 marca (wtorek), godz. 18.00 – Spotkanie z BŁAŻEJEM TORAŃSKIM współautorem książki „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” /MBP, ul. Głowackiego 42
Książka opowiada o jedynym niemieckim obozie koncentracyjnym na terenach okupowanej Polski przeznaczonym dla polskich dzieci i nastolatków. Powstał w 1942 r. przy ulicy Przemysłowej w Łodzi na terenie tamtejszego getta. Trafiały do niego dzieci od drugiego do szesnastego roku życia: wojenne sieroty, synowie i córki działaczy podziemia. Ich codziennością były mordercze apele, często po nocach i na mrozie, praca ponad siły, głód, choroby, tęsknota i strach, a także przemoc dorosłych oprawców. Autorami książki są Błażej Torański i Jolanta Sowińska-Gogacz.
BŁAŻEJ TORAŃSKI, dziennikarz, pisarz. W latach 80. działacz opozycji. W 2017 r. otrzymał Nagrodę im. Janusza Kurtyki za publikacje historyczne. Autor także książek „Knebel. Cenzura w PRL-u” i „Fabrykanci. Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców”. Podczas spotkania możliwość zakupu książek z dedykacją autora.
25 marca (piątek), godz. 18.00 – Spotkanie z cyklu OSTROŁĘCZANIE: ALICJA FILOCHOWSKA – PIETRZYK. /MBP, ul. Głowackiego 42
ALICJA FILOCHOWSKA – PIETRZYK – emerytowana dziennikarka. Urodziła się w Milewie Wielkim w gm. Troszyn. Ukończyła Liceum Pedagogicznego w Ostrołęce i filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. W l. 80. Kierownik działu w redakcji „Kobiety i Życia”. Od 1989 współtworzyła miesięcznik „Pani”. Autorka książek : Cudzoziemski mąż, Odyseja Józefa oraz serii poradników. Podczas spotkania możliwość zakupu książek z dedykacją autora.
29 marca (wtorek), godz. 18.00 – spotkanie z autorami książki GOSPODARKA W REGIONIE. OSTROŁĘKA I POWIAT OD CZASÓW II RP DO WSPÓŁCZESNOŚCI. Współpraca Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe /MBP, ul. Głowackiego 42. Podczas spotkania możliwość zakupu książek z dedykacjami autorów.
31 marca (czwartek), godz. 18.00 – Spotkanie z cyklu Karol Samsel i Jego Gość: PIOTR MITZNER /MBP, ul. Głowackiego 42
Piotr Mitzner – profesor nauk humanistycznych, poeta, biograf, edytor. Ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie. Pracował w teatrach, w wydawnictwach niezależnych i w Muzeum Iwaszkiewiczów. W l. 1999-2021 był nauczycielem akademickim Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest członkiem Zarządu Polskiego PEN Clubu. Laureat licznych prestiżowych nagród literackich. Redaktor serii „Biblioteka Zapomnianych Poetów”. Zajmuje się twórczością Jarosława Iwaszkiewicza, literaturą lat wojny i okupacji oraz emigracją polską i rosyjską. Mieszka w Warszawie.
Zapraszamy na bezpłatne WARSZTATY Z WIKLINY PAPIEROWEJ dla dzieci i dorosłych w dniach 11.03.2022 (piątek) oraz 23.03.2022 (środa) o godz. 16.15 w Klubie przy Studziennej /Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.
Osoby chętne do udziału prosimy o wcześniejsze zgłoszenia: tel. 29 764 51 45 (godz. 10.00 – 18.00 z wyj. czwartków) lub bezpośrednio w Filii dla Dzieci i Młodzieży.