Wicepremier Jacek Sasin odpowiedział na interpelację poseł Joanny Muchy w sprawie elektrowni Ostrołęka C. Podkreślił w nim, że niezależnie od porozumienia spółek Skarbu Państwa, "nie należy też wykluczyć, iż projekt ten będzie realizowany z udziałem innych inwestorów". W planach jest elektrownia gazowa.
Poseł Koalicji Obywatelskiej Joanna Mucha złożyła interpelację do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina w sprawie budowy elektrowni Ostrołęka C. Wicepremierowi zadała sześć pytań dotyczących inwestycji w naszym mieście.
- Minister Krzysztof Tchórzewski zapowiadał budowę elektrowni węglowej w Ostrołęce. Inwestycję wartą 6 mld zł realizowała amerykańska firma General Electric. Budowa rozpoczęła się w grudniu 2018 r. Jej wstrzymanie nastąpiło w lutym 2020 r. W kwietniu br. Orlen przejęła spółkę Energa i stał się pośrednim właścicielem połowy udziałów w Elektrowni Ostrołęka. Zmieniła się wówczas koncepcja dotycząca paliwa. Teraz paliwem zasilającym elektrownię ma być gaz, a nie węgiel. Problemem może być rozliczenie kontraktu z General Electric - przypomniała poseł Mucha w swojej interpelacji.
W związku z tym poseł Koalicji Obywatelskiej poprosiła o udzielenie odpowiedzi na pytania:
- Czy zamiast elektrowni węglowej w Ostrołęce zostanie wybudowana elektrownia gazowa?
- Czy Enea będzie brała udział w projekcie budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce?
- Czy Enea zamierza sprzedać Orlenowi swoje udziały w elektrowni?
- Czy Orlen ogłosi nowy przetarg na budowę elektrowni gazowej?
- Kiedy planowane jest uruchomienie elektrowni w Ostrołęce?
- Czy planowana jest budowa gazociągu, który zapewniłby dostawę gazu do bloku elektrowni w Ostrołęce? Jeżeli tak, kto ma go zbudować?
Odpowiedź na tę interpelację już nadeszła. Wicepremier stwierdził, że nie dysponuje dodatkowymi informacjami oprócz tych, które przekazują zarządy spółek. Nie wykluczył jednak, że elektrownia w przyszłości będzie realizowana "z udziałem innych inwestorów" niż obecnie.
Uprzejmie informuję, że zarówno PKN ORLEN S.A. jak i ENERGA S.A. oraz ENEA S.A. jako spółki publiczne,podlegają przepisom dotyczącym informowania akcjonariuszy o wszystkich zdarzeniach, mających istotny wpływ na sytuację gospodarczą, majątkową bądź finansową emitentów lub mogących w znaczny sposób wpłynąć na cenę lub wartość notowanych instrumentów finansowych. Informacje te są przekazywane do publicznej wiadomości w postaci bieżących i okresowych raportów umieszczanych na stronach internetowych Spółek. Emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym są obowiązani zapewnić posiadaczom papierów tego samego rodzaju, w takich samych okolicznościach, jednakowe traktowanie. Wobec powyższego Minister Aktywów Państwowych nie dysponuje dodatkowymi informacjami oprócz tych, które zostały przekazane przez Zarządy Spółek do publicznej wiadomości, w tym dotyczących budowy bloku C Elektrowni Ostrołęka. Należy podkreślić, że Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Aktywów Państwowych odpowiedział na wezwanie ogłoszone przez PKN ORLEN S.A. w dniu 5 grudnia 2019 r. i złożył zapis na sprzedaż 213 326 316 akcji, jakie posiadał w ENERGA S.A. W konsekwencji z dniem 30 kwietnia br. Koncern przejął kontrolę nad Spółką i jej grupą kapitałową, w tym także nad spółką celową,które została zawiązana przez ENERGA S.A. i ENEA S.A. do realizacji bloku C Elektrowni Ostrołęka. Po sfinalizowaniu transakcji PKN OREN S.A.rozpoczął szczegółowe analizy projektów inwestycyjnych realizowanych przez ENERGA S.A. oraz jej podmioty zależne.W związku z powyższym odpowiednie decyzje inwestycyjne zostaną podjęte w ramach Grupy Kapitałowej PKN ORLEN S.A. W komunikacie, zamieszczanym na stronie internetowej PKN ORLEN S.A. zadeklarował udział w finansowaniu projektu budowy elektrowni Ostrołęka oraz przystąpienie do inwestycji w charakterze wspólnika
- odpowiedział Jacek Sasin.
Koncern podkreślił, że warunkiem do podjęcia dalszych działań będzie wykorzystanie technologii opartej na paliwie gazowym oraz uzyskanie niezbędnych zgód korporacyjnych. W tym samym komunikacie PKN ORLEN S.A. poinformował, że zawarł porozumienie z dotychczasowymi właścicielami projektu – spółkami ENERGA S.A. i ENEA S.A. Zakładano, że docelowo przeprowadzone zostaną zmiany struktury organizacyjnej spółki Elektrownia Ostrołęka po uzyskaniu niezbędnych zgód korporacyjnych. Zgodnie z zapisami porozumienia PKN ORLEN S.A. nie będzie uczestniczył w rozliczeniach z dotychczasowymi wykonawcami inwestycji, te będą rozliczane na dotychczasowych zasadach ustalonych pomiędzy ENEA S.A. i ENERGA S.A. Jako docelowy wspólnik projektu Koncern będzie jednak współdecydował o ich zakresie. Zawarcie porozumienia otwiera drogę do dalszych rozmów wspólników dotyczących inwestycji, w wyniku których zawarta zostanie umowa inwestycyjna regulująca szczegółowo zasady zarządzania, w tym kontroli nad podmiotem realizującym inwestycję, finansowania oraz realizowania inwestycji. Porozumienie ogranicza również udział i zaangażowanie finansowe ENEA S.A. Niezależnie od treści porozumienia, nie należy też wykluczyć, iż projekt ten będzie realizowany z udziałem innych inwestorów
- dodał wicepremier.