eOstroleka.pl
,

W Sejmie odbędzie się debata na temat wstrzymania budowy ostrołęckiej elektrowni

REKLAMA
zdjecie 6189
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W środę, podczas obecnego posiedzenia Sejmu, odbędzie się debata na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski w kontekście wstrzymania przez Energę budowy nowego bloku elektrowni w Ostrołęce. O informację bieżącą rządu w tej sprawie wystąpił poseł PiS Arkadiusz Czartoryski.

Posłowie przygotowali kilkadziesiąt pytań do przedstawicieli rządu. Debata rozpocznie od wystąpienia posła wnioskodawcy.

W swoim wniosku Czartoryski napisał: We wrześniu bieżącego roku spółka Skarbu Państwa Energa SA w porozumieniu z Ministrem Skarbu Mikołajem Budzanowskim podjęła decyzję o zatrzymaniu budowy elektrowni 1000 MW w Ostrołęce. Inwestycja realizowana od 5 lat pochłonęła około 200 milionów złotych i pomimo uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń, a także zawarcia wszystkich koniecznych do funkcjonowania elektrowni umów, przygotowania placu pod budowę (wycięto blisko 100-tu hektarowy las) i doprowadzeniu niezbędnej infrastruktury została zatrzymana. Według ekspertyz, które zostały sporządzone dla Energa SA inwestycja ma „ niezwykle istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski”, a także jest konieczna dla zapewnienia realizacji mostu energetycznego do krajów nadbałtyckich Unii Europejskiej. Według opinii władz Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator SA, która została sporządzona kilka dni temu cytuję „ W celu poprawy bezpieczeństwa energetycznego PSE Operator S.A. zaplanował między innymi szereg inwestycji sieciowych w północno-wschodniej części kraju, które oprócz przyłączenia nowego bloku w Elektrowni Ostrołęka umożliwią połączenia transgranicznego Polska - Litwa i wymianę mocy w wysokości 1000 MW, poprawę pewności zasilania odbiorców energii elektrycznej w północno-wschodniej części kraju, a także przyłączenie do sieci źródeł odnawialnych planowanych na północy kraju”. Pomimo tego budowa została przerwana, a skutki tej decyzji już są widoczne między innymi w decyzjach PKP PLK, które zatrzymują modernizacje linii kolejowych. Co kryje się za tymi katastrofalnymi decyzjami zwłaszcza, że Energa SA opublikowała świetne wyniki finansowe za 8 miesięcy 2012 roku z 16 proc. wzrostem Ebitda w stosunku do roku 2011-go. Dlaczego parlamentarzyści z Gdańska i Ostrołęki nie zostali poinformowani o przyczynach tej decyzji spółki Skarbu Państwa, i to pomimo dwukrotnego pobytu w siedzibie Spółki w Gdańsku w odstępie tygodnia. Dlaczego Rada Nadzorcza Energa SA. odmówiła spotkania z parlamentarzystami, którzy przybyli na jej posiedzenie. Dlaczego nadal nie ma odpowiedzi na pytania zadane na piśmie i złożone w Energa SA.

Debata rozpocznie się w środę około godz. 11:30.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×