eOstroleka.pl
,

W obronie polskiego złotego - kolejna debata PiS z cyklu „Alternatywa”

REKLAMA
zdjecie 480
fot. mypis.plfot. mypis.pl
REKLAMA

Odbyła się kolejna z debat PiS z cyklu „Alternatywa”. Tym razem rozmawiano o kwestii przyjęcia przez Polskę waluty euro: - Sprawa obrony złotówki, naszej narodowej waluty, jest ważna dla naszej przyszłości ekonomicznej i politycznej – mówił o perspektywie przyjęcia euro Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

„W obronie polskiego złotego” to dyskusja ekspertów na temat elementów związanych z przyjęciem wspólnej waluty europejskiej i wynikających z tego konsekwencji dla naszego kraju. Wzięło w niej udział wielu naukowców, głównie ekonomistów, którzy ujawniali różne poglądy na ten temat. Wśród nich byli m. in. prof. Adam Glapiński – członek Rady Polityki Pieniężnej, dr Andrzej Sadowski z Centrum im. Adam Smitha, dr Janusz Szewczak oraz prof. Robert Gwiazdowski.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślał, że nie do końca musimy przyjąć euro w najbliższym czasie, o czym mówi ostatnio premier. Traktat akcesyjny jest tak skonstruowany, że ważna będzie decyzja polityczna: - Możemy podjąć decyzję o przyjęciu euro w ciągu kilku lat, kilkunastu lat albo nawet to będzie działo się za kilkadziesiąt lat – mówił Jarosław Kaczyński. Według lidera opozycji przyjęcie wspólnej waluty w tej chwili mogłoby być zgodne z interesem europejskim, ale na pewno sprzeczne z polskim. Według Kaczyńskiego nie można przedkładać interesu europejskiego nad interes narodowy.

Przy decyzji o przyjęciu wspólnej waluty trzeba zwracać uwagę na polską gospodarkę, co podkreślał Prezes PiS. Jarosław Kaczyński mówił także o tym, że trzeba powstrzymać się od doktrynerskiego podejścia w tym względzie: - Trzeba o tym rozmawiać bez emocji i bez poczucia, że istnieje rozstrzygnięcie jedynie słuszne, które musimy przyjąć, które, co najwyżej, można odsuwać w czasie – mówił Prezes PiS.

- Jeśli myślimy o euro to musimy myśleć o polskiej gospodarce, polskim tempie rozwoju, który w trakcie jednego pokolenia powinien wejść do unijnej średniej – zakończył Jarosław Kaczyński.

Profesor Piotr Gliński – kandydat na premiera rządu technicznego, który także uczestniczył w debacie mówił o tym, że nie ma społecznego oczekiwania, dotyczącego przyjęcia euro. Wskazał na dane, które wskazują, że ponad 60% Polaków sprzeciwia się przyjęciu wspólnej waluty i jest za pozostaniem przy złotówce: - Jest to projekt polityczny, a nie ekonomiczny. O tym uprzedzali ekonomiści, gdy euro było wprowadzane. Uprzedzali o tym, iż może się to skończyć kryzysem – mówił prof. Piotr Gliński po przywołaniu danych na temat braku poparcia w Polsce dotyczącego przyjęcia euro. Jak zauważył Piotr Gliński debata na temat wprowadzania w Polsce euro była trzynastą merytoryczną debatą Prawa i Sprawiedliwości.

Jeden z analityków dr Janusz Szewczak nazwał przyjęcie przez Polskę waluty euro „ harakiri gospodarczym”. Według naukowca dyskusja o euro ma odwrócić naszą uwagę od ważnych tematów, w tym finansów publicznych, które są bliskie krachu.

Prowadząca debatę Beata Szydło – wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, zastanawiała się dlaczego akurat ostatnio rozpoczęła się dyskusja na temat przyjęcia wspólnej waluty. Według niej trzeba rozmawiać o obronie polskiego złotego, a debata wpisuje się właśnie w ten dyskurs.

źródło: mypis.pl

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×