“Kurpiowski Selektoszek” - taką nazwę nosi nowo utworzony Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów w Łysych. Nazwę wybrano w konkursie ogłoszonym przez wójta tej gminy. Autorką najtrafniejszej nazwy jest Laura Sadłowska.
10 marca 2023 r. w siedzibie Gminnej Jednostki Usług Komunalnych w Łysych (Sali Edukacji Ekologicznej przy nowo powstałym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów) wójt Gminy Grzegorz Fabiszewski wręczył nagrody i złożył podziękowania dla uczniów Szkoły Podstawowej w Łysych za propozycję nazwy dla nowego PSZOK. Decyzją pracowników merytorycznych Urzędu Gminy oraz Gminnej Jednostki Usług Komunalnych zgodnie najlepszą propozycją nazwy okazał się "Kurpiowski Selektoszek" autorstwa Laury Sadłowskiej - uczennicy klasy 4B Szkoły Podstawowej w Łysych.
Wójt Gminy w podziękowaniu za niezwykle kreatywne pomysły wręczył uczestniczącym uczniom skromne upominki.
Mamy nadzieję, że nazwa "Kurpiowski Selektoszek" spodoba się mieszkańcom naszej gminy i na trwałe wpisze się w pozytywne skojarzenia związane z racjonalną i efektywną gospodarką surowcami wtórnymi. Liczymy również, że dobre skojarzenia wpłyną pozytywnie na upowszechnianie idei gospodarki obiegu zamkniętego oraz szerzenie idei "zero waste".
- mówi wójt Fabiszewski.
Podziękowania za pomoc w organizacji konkursu na nazwę PSZOK Wójt Gminy złożył na ręce dyrektor Marzeny Pliszki oraz Anny Samul - opiekunki koła ekologicznego przy Szkole Podstawowej w Łysych.
Sala edukacji ekologicznej, ścieżka edukacji przyrodniczej i inne elementy razem z organizowanym obecnie PSZOK są składowymi całego systemu gospodarowania odpadami w gminie Łyse. Edukacja i poszerzanie świadomości mieszkańców jest kluczowym czynnikiem, bez którego optymalne segregowanie odpadów i maksymalne wykorzystanie dostępnych surowców wtórnych nie będzie możliwe. Bez właściwej segregacji odpadów koszty gospodarowania będą niestety rosły. Róbmy zatem wszystko co trzeba aby tego uniknąć z jednoczesną korzyścią dla środowiska.