9 marca odbył się apel związany z ogólnopolskim projektem edukacyjnym „Tradycyjny Sad”. Projekt jest organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa. Polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie.
Do projektu zgłosiło się ponad 30 osób. Ponieważ zespół może liczyć maksymalnie 10 uczniów, pozostali pracują jako wolontariusze. Zespół przyjął nazwę: „Kurpiowski sad”.
W jego skład wchodzą: Aleksander Stępniak, Przemysław Bazylak, Aleksander Pianka, Kornelia Trawińska, Ewelina Jóźwik, Gabriela Gutowska, Julia Pieńkowska, Kinga Dziubak, Zuzanna Podzielna, Zuzanna Parzych. Wolontariusze to: Luci Sieńkowska, Zuzanna Juchniewicz, Aleksandra Dąbkowska, Magdalena Zalewska, Jakub Mażewski, Amelia Siwek, Magdalena Krystian, Oliwia Laskowska, Jakub Cieśluk, Weronika Mołodziejko, Natalia Iwaniuk, Wojciech Aptacy, Maja Madrak, Jeremiasz Radwański, Karolina Ochenkowska, Aleksander Ciesielski, Kacper Żebrowski, Patrycja Nowacka, Patrycja Zawrotna, Roksana Drężek, Sebastian Parzych, Kacper Młyński, Aleksander Świderek.
- W naszym sadzie posadzimy 6 jabłoni w 2 rzędach. Będą to dwa drzewka Antonówki Zwykłej oraz po jednym Antonówki Półtorafuntowej, Kronselskiej, Ananasa Berżenickiego oraz Oliwki Żółtej, która będzie zapylaczem, ponieważ niektóre odmiany wymagają zapylenia pyłkiem innej odmiany. Od strony zachodniej posadzimy żywopłot z ligustru i karagany. Umieścimy tam domki dla owadów. Planujemy również grządkę z roślinami miododajnymi i nektarodajnymi. Sad będzie znajdował się między szkołą a internatem obok parkingu - informują uczniowie ZSZ 2.
Na razie zrealizowano kwestie formalne, które zakończą się złożeniem raportu. Projekt zakładania sadu będzie realizowany po pozytywnym zaakceptowaniu pomysłu przez komisję konkursową. Trzymamy kciuki, by tak się stało.