Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie orzekło o nieważności jednej z uchwał ostrołęckiej rady miasta. - Chodzi o uchwałę dotyczącą wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego - dowiedzieliśmy się.
RIO podkreśla że rada miasta postanowiła w uchwale, że "wysokość budżetu obywatelskiego to nie mniej niż 0,5 proc. wydatków miasta zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu".
W ocenie Kolegium Izby Rada Miasta Ostrołęki nie wskazała wysokości budżetu obywatelskiego. Sformłowanie nie mniej niż 0,5 proc. oznacza przedział od 0,5 proc. do 100 proc. Wskazanie wysokości budżetu obywatelskiego należy do niezbywalnych kompetencji organu stanowiącego. Oznacza to, że Rada Miasta Ostrołęki ma nie tylko prawo, ale i obowiązek wskazania wysokości budżetu obywatelskiego
- poinformowano w uzasadnieniu, dodając, że rada powinna wskazać konkretną kwotę lub sposób jej obliczenia.
RIO miało też zastrzeżenia, co do podziału budżetu obywatelskiego na poszczególne pule - ogólnomiejską czy osielową. Z usadanienia Kolegium Izby wynika, że pula powinna zostać podzielona na miasto oraz wszystkie jednostki pomocnicze z osobna (osiedla). - Zapisy badanej uchwały są wewnętrznie sprzeczne, ponieważ Rada Miasta w jednym miejscu postanawia wydzielić pulę osiedlową, zaś w innym traktuje pulę osiedlową jako ogólnomiejską, tzn. obejmującą wszystkie jednostki pomocnicze (osiedla), które z mocy prawa tworzą miasto - pisze RIO.
Kolegium Izby orzekło, że w wyniku stwierdzonych nieprawidłowości, Rada Miasta Ostrołęki istotnie naruszyła art. 5a ust. 2., ust. 5., ust. 6 oraz ust 7. pkt 1 i 2 ustawy o samorządzie gminnym. Podjęto uchwałę o unieważnieniu decyzji podjętej przez radnych.