Borecznik sosnowiec niszczy ostrołęckie lasy! - alarmują nasi Czytelnicy. W kompleksach leśnych zauważono ogromne ilości nietypowych owadów żerujących na sosnach. Nadleśnictwo Ostrołęka informuje - konieczne będą opryski, ale…
W lasach na terenie powiatu ostrołęckiego zauważono ogromne ilości nietypowych owadów niszczących drzewa sosnowe. Owadem tym - jak się okazuje - jest borecznik sosnowiec (Diprion pini).
Borecznik sosnowiec - co o nim wiadomo?
Jest to gatunek owada z rzędu błonkoskrzydłych. Jeden z ważniejszych szkodników sosny pospolitej.
Owad ma dwie rójki w ciągu roku. Pierwsza przypada na okres kwietnia i maja. Druga odbywa się od połowy lipca do połowy sierpnia. Okresy te mogą się nieco przesuwać w zależności od warunków atmosferycznych (przede wszystkim temperatury). Rójka przebiega za dnia. Ociężałe samice latają niezgrabnie przy nasłonecznionej pogodzie. Imago nie pobierają pokarmu, w związku z czym rójka trwa 8 (samice) - 10 dni (samce).
Jaja są żółtawobiaławe o średnicy ok. 1,7 mm. Dorosła larwa długości 20-26 mm. Larwy mają zmienne ubarwienie, często żółtawozielone z brunatną głową i czarnymi plamkami, nad każdą nogą odwłokową ciemna plamka w kształcie leżącego średnika; nogi tułowiowe są czarne, na każdym segmencie widoczne są trzy poprzeczne rzędy małych, czarnych kolców. Głowa larwy ma kolor rdzawobrunatny. Zaniepokojone larwy wyginają się esowato i wykonują szybkie, rytmiczne ruchy ciałem. Samiec długości 7-9,5 mm, czarny z brunatnym zakończeniem odwłoka, przednie skrzydła z brunatnym znamieniem, na wierzchołku przyciemnione. Samica długości 7-10,5 mm, jasnożółta z brunatną głową, grzbietowa strona tułowia odwłoka z czarnymi plamkami, znamię na skrzydłach żółtawe.
Występuje prawie w całej Europie, Północnej Afryce na Kaukazie i Syberii. Ogniska gradacyjne powstają w litych drzewostanach sosnowych różnego wieku, rosnące, na ubogich siedliskach. Szczególną rolę odgrywa w drągowinach.
Żeruje na sośnie pospolitej (Pinus sylvestris), rzadziej na innych gatunkach sosny. Pokarm larw stanowią igły.
(źródło: wikipedia.pl)
Masowe występowanie (borecznika sosnowca - przyp. red.) w naszych lasach osiągnęło poziom gradacji (zjawisko masowego, często wielkopowierzchniowego, przybierającego rozmiar klęski, występowania szkodliwych owadów w lasach). Panujące ostatnio warunki atmosferyczne (łagodne zimy, okresy długotrwałych upałów, przedłużająca się susza itd.) sprzyjały zwiększonemu żerowania boreczników i ich nadmiernemu rozmnażaniu się w krótkim czasie.
informuje Nadleśnictwo Ostrołęka.
Ostrołęckie nadleśnictwo w tej sprawie ściśle współpracuje ze specjalistyczną jednostką wsparcia merytorycznego – Zespołem Ochrony Lasu w Olsztynie. Leśnicy zapowiadają przeprowadzenie oprysków, które wyeliminują szkodnika, ale dopiero w przyszłym roku.
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wiosną przyszłego roku konieczne będzie przeprowadzenie w lasach naszego regionu zabiegu ratowniczego. Zabiegiem będą objęte wszystkie lasy zagrożone, bez względu na formę własności. W tym roku przeprowadzenie zabiegów ratowniczych w naszym terenie nie przyniosłoby zamierzonych efektów, ze względu na fazę rozwojową boreczników. Pragniemy też uspokoić, mając na uwadze duży potencjał regeneracyjny sosny i sposób żerowania boreczników, że obserwowane uszkodzenia nie oznaczają jeszcze śmierci dla opanowanych drzew.
informuje Nadleśnictwo Ostrołęka.
To nie pierwsze podobne plagi owadzich szkodników, z którymi przyjdzie zmierzyć się ostrołęckim leśnikom. W 2018 roku zwalczali brudnicę mniszkę, a w 2014 zwójkę zieloneczkę, w obydwu przypadkach skutecznie.