W czwartek 2 września w Ławach odbyło się spotkanie władz samorządowych i przedstawicieli firmy MPK Pure Home z lokalnymi mieszkańcami, którzy obawiają się rozbudowy zakładu w ich miejscowości. Była to okazja do wyjaśnienia narastających ostatnio wątpliwości.
Spotkanie z mieszkańcami gminy Rzekuń, w którym udział wzięli m.in. Mirosław Augustyniak - radny sejmiku mazowieckiego, pełniący funkcję Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska w Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Bartosz Podolak - wójt gminy Rzekuń oraz przedstawiciele firmy MPK Pure Home, było okazją do omówienia wątpliwości związanych z funkcjonowaniem zakładu w Ławach.
Grono obecnych pozwoliło na uwzględnienie w dyskusji różnych punktów widzenia. Mieszkańcy przedstawili postulaty i wnioski, które zawarli już w piśmie do Urzędu Marszałkowskiego.
Mirosław Augustyniak podkreślił, iż wszystkie wnioski i głosy zostaną uwzględnione w procesie decyzyjnym. Bartosz Podolak, jako wójt gminy Rzekuń, starał się być bezstronny – wspierać postulaty mieszkańców, które uznał za zasadne, uwzględniając równocześnie rolę, jaką pełni zakład w Ławach jako istotny pracodawca, a zarazem firma świadcząca tak potrzebne społecznie usługi odbioru odpadów.
Komentarz firmy MPK Pure Home:
Zakład MPK Pure Home w Ławach działa od 2007 r., jednak w tej okolicy zarządzanie odpadami ma znacznie dłuższe tradycje – było prowadzone tu już od lat 70 XX w. Dawny kombinat Zakładów Mięsnych produkował tu np. mączkę kostną. Obecnie, w dość bliskim sąsiedztwie funkcjonują Zakłady Mięsne „Pekpol Ostrołęka”, Stacja Segregacji Odpadów Komunalnych w Ostrołęce i wysypisko miejskie.
MPK Pure Home jest jedną z firm, które dbają o to, by śmieci komunalne mieszkańców Ostrołęki oraz okolicznych gmin były odbierane na bieżąco, w sposób bezpieczny dla środowiska. To zadanie ważne, niestety nie zawsze doceniane – tymczasem ilość odpadów odbieranych w Polsce stale rośnie. Oznacza to, że od własnych śmieci nie uciekniemy. Trzeba natomiast dążyć do ich jak najlepszego i jak najefektywniejszego przetworzenia i robić to w taki sposób, by sam proces przetwarzania – dzięki zastosowaniu najlepszych dostępnych metod - był jak najmniej dokuczliwy dla ludzi i środowiska.
Kierując się tymi przesłankami, MPK Pure Home ubiega się o pozwolenie zintegrowane, dzięki któremu firma będzie uprawniona do przetwarzania odpadów komunalnych w zakładzie w Ławach. Zamiast zbierania, magazynowania i transportu odpadów do docelowych instalacji - co MPK Pure Home robi tu obecnie, na podstawie stosownych zezwoleń - będą one od razu przetwarzane, osiągając bardzo wysokie poziomy recyklingu.
Pozwoli to radykalnie zmniejszyć ilość odpadów równocześnie obecnych na terenie instalacji: dotychczas firma MPK Pure Home zbierała i magazynowała ponad 250 000 ton odpadów komunalnych rocznie. Po uzyskaniu pozwolenia, przetwarzanych ich będzie jedynie 36 000 ton.
Zakład MPK Pure Home w Ławach został dostosowany do wymagań obecnie obowiązujących dla instalacji przetwarzania odpadów, co zmniejszyło jego uciążliwość. Dostosowany został do aktualnych wymogów ppoż., a następnie pomyślnie przeszedł kontrolę przeprowadzoną przez straż pożarną. Spółka planuje dalsze unowocześnianie zakładu. Już wkrótce aż 90% jego terenu obejmie jednorodna hala produkcyjna. Przykryje ona wszystkie magazyny oraz linię produkcyjną, wewnątrz hali. Rozwiązanie to skutecznie wyeliminuje wiele niedogodności: zmniejszy natężenie hałasu, zredukuje uciążliwość zapachową oraz zlikwiduje do minimum ryzyko rozwiewania lżejszych śmieci podczas porywistych wiatrów.
W ramach walki ze złymi zapachami, już od ubiegłego roku firma stosuje zamgławianie ekologicznym preparatem antyodorowym, ponadto większość odpadów trafia na terenie zakładu do szczelnych boksów, z bramami szybkobieżnymi. Podczas spotkania część mieszkańców zgłosiła, iż ich zdaniem jest to niewystarczające – problem złych zapachów nadal występuje w okolicy zakładu. Przedstawiciele spółki MPK Pure Home zapewnili o tym, że planowane są dalsze działania antyodorowe, które przyjmą bardziej kompleksowy charakter. Wybrano w tym celu najbardziej zaawansowane rozwiązania, stosowane dotąd np. w Niemczech i Wielkiej Brytanii, w najnowocześniejszych zakładach przetwarzania odpadów. Już wkrótce hala produkcyjna zostanie wyposażona w zintegrowany system wentylacji mechanicznej z filtrami węglowymi oraz natryskiem preparatu antyodorowego. Cały proces przetwarzania odpadów będzie prowadzony pod dachem, zaczynając od wjazdu i rozładunku samochodów z odpadami. Przed wyjazdem z hali pustych śmieciarek, każda zostanie zdezynfekowana w specjalnej śluzie.
MPK Pure Home dba również o to, by stale zmniejszać uciążliwość dźwiękową – choć firma ma świadomość, że ekspertyzy i badania natężenia hałasu na terenie zakładu prowadzone przez certyfikowane firmy nie wykazały przekroczenia poziomu obowiązujących norm, a wszystkie ładowarki pracujące na terenie zakładu spełniają normy emisji hałasu ustalone dla tego typu urządzeń. Dążąc do dalszego obniżenia generowanych odgłosów – zwłaszcza w nocy – w ubiegłym roku przeprowadzony został generalny remont separatora Vesteria , a większość ścian w hali produkcyjnej została wygłuszona. W efekcie, natężenie hałasu udało się zmniejszyć o dodatkowe 20 dB.