O walce ze smrodem w Ostrołęce mówi się w Ostrołęce już od wielu lat. Jak walczyć z łatką, która przylgnęła do naszego miasta? O to pytaliśmy na debacie eOstrołęki i RCS Livestream, która odbyła się 26 marca w Multimedialnym Centrum Natura.
Ostrołęka od lat boryka się z problemem uciążliwych zapachów. Mieszkańcy skarżą się na smród dochodzący z pobliskich zakładów przemysłowych, co negatywnie wpływa na komfort życia i wizerunek miasta. Jak rozwiązać ten problem?
- Na pewno nie budując spalarni śmieci na terenie Ostrołęki - powiedziała Anna Truszkowska-Aptacy. Kandydatka Ostrołęki na Pokolenia podkreśliła, że kolejne ekipy rządzące nie radziły sobie z tym problemem. - Jedynym rozwiązaniem jest złożenie wniosku do ministerstwa środowiska, żeby uporał się z tym problemem na poziomie ustawodawczym, wtedy możemy coś ruszyć w tę stronę - podkreśliła.
Paweł Niewiadomski powiedział, że z jego informacji wynika, że zakład produkcji papieru, z którego wydobywały się nieprzyjemne zapachy, zainwestował w wymianę filtrów i metody spalania niekorzystnych gazów. Innym problemem jest oczyszczalnia.
Uwolnić potencjał Ostrołęki. Jakie inwestycje mają w planach kandydaci na prezydenta? [WIDEO]
Ostrołęka posiada ogromny potencjał gospodarczy. Jednakże, aby w pełni go wykorzystać, niezbędne są znaczące inwestycje. O tym też dyskutowali kandydaci na prezydenta Ostrołęki podczas naszej debaty…
- Żeby z tym problemem sobie poradzić należy dokonać zhermetyzowania wstępnego procesu obrobienia ścieków surowych, które wpływają do oczyszczalni, zamykając to specjalną kopułą - powiedział Niewiadomski.
Prezydent Łukasz Kulik stwierdził, że "w tej kadencji udało się dużo zrobić". Powiedział, że Stora Enso zainwestowała dziesiątki milionów złotych, ale został jeszcze jeden projekt: przykrycie składowiska makulatury. Włodarz mówił też o oczyszczalni.
- Mamy przygotowane wnioski, chcemy ją zmodernizować, ale jeszcze do przyszłego roku będziemy musieli spłacać długi po poprzednikach, po zaciągniętych przez nich pożyczkach - powiedział kandydat Ostrołęki dla Wszystkich. Zapowiedział, że w przyszłej kadencji chce walczyć ze spalaniem śmieci w przydomowych piecach.
Adam Kurpiewski z Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że ważna jest współpraca z przedsiębiorcami odpowiedzialnymi za złowonne zapachy. - W mojej ocenie trzeba pokazać się ze strony silniejszej i wymagać nakładów inwestycyjnych na zmniejszenie tych emisji. Kontrola, jeszcze raz kontrola i karanie. Niestety, trzeba podejść do tego dość profesjonalnie - stwierdził.
Ewa Żebrowska-Rosak obrała inny kierunek. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby Ostrołęka zasłynęła z innych, ciekawych zjawisk" - powiedziała kandydatka Koalicji dla Ostrołęki.
Debata kandydatów na prezydenta Ostrołęki. Ważna dyskusja o przyszłości miasta [WIDEO, ZDJĘCIA]
Kandydaci na prezydenta Ostrołęki w komplecie spotkali się na debacie eOstrołęki i RCS Livestream, która odbyła się w Multimedialnym Centrum Natura. To było świetne półtorej godziny, podczas której…
- Zasługujemy na jakiś produkt premium, który powinien nasze miasto rozsławić i to przykryłoby negatywne zjawiska. Ostrołękę na to stać. Mamy świetnie prosperującą mleczarnię, mamy inne zakłady przetwórstwa spożywczego, które taki produkt mogłyby wypromować - powiedziała Żebrowska-Rosak, dodając również o "wytworach kultury". Podsumowała też: - Zrobię wszystko, żeby Ostrołęka nie słynęła z tego typu zapachów, a z produktu, które rozsławi miasto na całą Polskę.
Mariusz Mierzejewski z Bezpartyjnego Miasta Ostrołęki podkreślił, że "Ostrołęka słynie ze smrodu, inaczej tego nie określimy".
- My jako klub Bezpartyjne Miasto Ostrołęka kilka razy interweniowaliśmy w tej sprawie, m.in. próby modyfikacji podatkowych, które miały stymulować firmy, które będą związane poziomem podatków, jeżeli nie będą reorganizować swojego procesu w taki sposób, żeby te zapachy się nie pojawiały. To otwarta droga do tego, żeby naciskać na te podmioty - powiedział. Zwrócił też uwagę na społeczną odpowiedzialność biznesu, apelując, żeby firmy wspierały różnego rodzaju działania społeczne czy sportowe, niwelując tym samym problem uciążliwości.
Ostrołęka ma ogromny potencjał turystyczny i gospodarczy. Rozwiązanie problemu uciążliwych zapachów jest kluczowe dla rozwoju miasta i poprawy jakości życia mieszkańców. Czy władzom miasta się to uda i kto będzie realizował działania w tym kierunku? Przekonamy się już po wyborach samorządowych.