Podczas debaty prezydenckiej eOstrołęki i RCS Livestream kandydaci na prezydenta Ostrołęki usłyszeli pytanie o to, jakie mają pomysły, by zaradzić spadającej liczbie mieszkańców miasta. Oto ich propozycje!
Liczba mieszkańców Ostrołęki od lat systematycznie spada, obecnie dane Urzędu Stanu Cywilnego wskazują poniżej 50 tysięcy. Trend ten niepokoi zarówno samorządowców, jak i samych mieszkańców. Było to pierwsze pytanie, jakie kandydaci na prezydenta Ostrołęki usłyszeli w debacie prezdenckiej eOstrołęki i RCS Livestream, jaka odbyła się 26 marca w Multimedialnym Centrum Natura.
Anna Truszkowska-Aptacy z Ostrołęki na Pokolenia podkreśliła, że stawia na budownictwo dedykowane młodym ludziom, czyli niskoczynszowe mieszkania z opcją wykupu. Zwróciła również uwagę na skomunikowanie Ostrołęki z ościennymi miastami i Warszawą, a także rewitalizację miasta.
- W planach mam także pobudowanie przedszkola i żłobka, który jest potrzebny rodzinom, żeby szybciej wróciły do pracy. Stawiam na młodych, chcę tych młodych tutaj ściągnąć. Moim marzeniem jest, żeby powstały w Ostrołęce filie szkół wyższych, przede wszystkim kierunki techniczne, które w Ostrołęce są nam niezbędne - powiedziała kandydatka Ostrołęki na Pokolenia.
Paweł Niewiadomski z Naszej Ostrołęki 2024 podkreślił, że problem wyludniania się Ostrołęki należy zaliczyć do tzw. syndromu byłych miast wojewódzkich i dodał, że problem ma charakter złożony. Co należy więc zrobić?
Debata kandydatów na prezydenta Ostrołęki. Ważna dyskusja o przyszłości miasta [WIDEO, ZDJĘCIA]
Kandydaci na prezydenta Ostrołęki w komplecie spotkali się na debacie eOstrołęki i RCS Livestream, która odbyła się w Multimedialnym Centrum Natura. To było świetne półtorej godziny, podczas której…
- Przede wszystkim dobra komunikacja, część moich znajomych wróciła do Ostrołęki, bo pracują zdalnie i tak naprawdę dwa razy w tygodniu dojeżdżają do Warszawy. Kluczowa jest dobra komunikacja dopasowana do potrzeb osób pracujących w Warszawie, Białymstoku, Olsztynie żeby mogli dojeżdżać do tej pracy, a pieniądze wydawać w Ostrołęce. Druga kwestia to komfort życia, a tutaj przede wszystkim zadbanie o młodych rodziców, czyli budowa żłobka, bo miejsc jest dwa razy mniej niż chętnych, budowa przedszkola, poprawa infrastruktury drogowej i stworzenie warunków dla młodych przedsiębiorców, którzy chcą rozpoczynać działalność w Ostrołęce. To są kluczowe rzeczy, które powinny być wzięte pod uwagę przy systemowym rozwiązaniu tego problemu - stwierdził Niewiadomski.
Obecny prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik z Ostrołęki dla Wszystkich stwierdził, że obecne problemy demograficzne Ostrołęki wynikają z faktu, że od jakiegoś czasu nie ma obowiązku meldunkowego. Dodał, że miasto widzi to na dużych osiedlach, gdzie jest kilka tysięcy mieszkań, a do urzędu wpływa zaledwie kilkaset deklaracji śmieciowych.
- To pokazuje, że ci ludzie mieszkają w naszym mieście, jednak nie chcą się tu meldować. Dlatego miasto rozpoczęło projekt karty mieszkańca, w którym przewiduje szereg ulg - powiedział Kulik, dodając, że spowoduje to, że ludzie, którzy są w Ostrołęce, będą się tu meldować i odprowadzać podatki.
Kulik dodał też, że ludność wyprowadza się do ościennych gmin, Rzekuń czy Lelis. - Tego niestety nie zatrzymamy. Z tym się musimy pogodzić - stwierdził. Wyraził również spore nadzieje z powstaniem jednostki wojskowej w Ostrołęce.
Kto wygrał debatę prezydencką? [SONDA]
Debata prezydencka eOstrołęki i RCS Livestream przeszła do historii! 1,5-godzina dyskusja o przyszłości miasta przyniosła wiele emocji. Kto ją wygrał? Co opinia, to inna - faworyta do wyborczego…
Adam Kurpiewski z Koalicji Obywatelskiej wymienił trzy aspekty: pracę, naukę i rozrywkę. - Jeżeli zapewnimy te trzy elementy naszego wspólnego bytowania w Ostrołęce, to będziemy zwiększali populację tego miasta - powiedział kandydat KO.
Praca, czyli przedsiębiorcy. Tu padła konkretna zapowiedź: Koalicja Obywatelska stworzy warunki do inwestowania. - Jesteśmy po rozmowach z wiodącymi instytucjami z Warszawy. Wiemy, jak sprowadzić tu najwięcej inwestorów - stwierdził Kurpiewski. Dodał, że ważna jest też komunikacja, czyli szybkie połączenie z dużymi miastami, czyli Olsztynem, Białymstokiem i Warszawą.
- No i rozrywka. Sfera kulturalna to jest domena Mazowsza - zwrócił uwagę Kurpiewski.
Ewa Żebrowska-Rosak z Koalicji dla Ostrołęki powiedziała, że w związku z wyludnianiem się Ostrołęki "czas na zmiany".
- Nie powinien nas ten stan dziwić, skoro Ostrołęka pod względem inwestycji jest w stanie zerowym od pięciu lat. W poprzednich kadencjach, kiedy budżet miasta był o 100 mln mniejszy powstały 3 bloki socjalne, 6 bloków OTBS, natomiast w tej kadencji powstał tylko jeden blok OTBS i to jeszcze rozpoczęty w kadencji poprzedniej - powiedziała, dodając, że jest zaskoczona, że miasto nie spełnia jednego z podstawowych zadań gminy, czyli gromadzenia zasobu mieszkaniowego.
Kończący odpowiedź na pytanie o demografię Mariusz Mierzejewski zwrócił uwagę na programy lojalnościowe dla mieszkańców, takie jak karta mieszkańca i różnego rodzaju ułatwienia, które mogą być zachętą do tego, by pozostać w mieście.
- Najważniejsi są młodzi ludzie. Musimy robić wszystko, by Ostrołęka szła w kierunku tworzenia miejsc pracy i rozwijania się lokalnych firm, które będą dawały godne zatrudnienie młodym ludziom, dzięki temu będą oni zostawali w naszym mieście - powiedział. "Organizowanie autobusu do Olsztyna na pewno nie pomoże w tym, żeby ludzie tu zostali" - podsumował kandydat Bezpartyjnego Miasta Ostrołęki.
Powstrzymanie depopulacji Ostrołęki będzie wymagało długofalowych działań i zaangażowania wszystkich mieszkańców miasta. Tylko wspólne wysiłki mogą zapewnić miastu stabilny rozwój i pomyślną przyszłość. Kto z kandydatów na prezydenta, według Was, zaprezentował najlepsze rozwiązanie?