Placówki oświatowe znajdują się pod szczególną uwagą inspekcji sanitarnej. Regularne kontrole stanu sanitarnego miały miejsce także w 2021 roku. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce podsumował w raporcie końcowym prowadzone działania.
Nad dokumentem 26 maja 2022 r. głosować będą radni. Zaglądamy do dokumentu, by sprawdzić, jak przebiegły kontrole w placówkach oświatowych.
W 2021 roku w Ostrołęce sanepid przeprowadził kontrole:
- 1 kontrolę w 1 żłobku, nie stwierdzono nieprawidłowości;
- 42 kontrole w 29 przedszkolach, w 26 placówkach stwierdzono nieprawidłowości;
- 7 kontroli w 5 szkołach podstawowych, w 2 placówkach stwierdzono nieprawidłowości;
- 1 kontrolę w 1 szkole policealnej, stwierdzono w niej nieprawidłowości;
- 11 kontroli w 11 placówkach wypoczynku, w 4 stwierdzono nieprawidłowości;
- 12 kontroli w 9 pozostałych placówkach, w 3 stwierdzono nieprawidłowości.
Podczas czynności kontrolnych przeprowadzanych w placówkach szczególną uwagę zawrócono m.in. na zapewnienie dostępu do środków higieny osobistej, środków do dezynfekcji, bieżącej ciepłej i zimnej wody, stosowanie środków ochrony indywidualnej, częstotliwości prowadzonych prac porządkowych w tym przeprowadzanie czynności dezynfekujących oraz opracowanie wewnętrznych regulaminów na wypadek wystąpienia zachorowania na terenie placówki, a także opracowanie i wdrożenie wewnętrznego regulaminu lub procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki oraz zaleceń wskazanych w przedmiotowych wytycznych oraz aktualnych przepisów prawa.
W 2021 r. w tym zakresie skontrolowano 56 placówek oświatowo –wychowawczych, nieprawidłowości stwierdzono w 36 placówkach.
W wyniku przeprowadzonych kontroli w celu poprawy warunków sanitarnych wydano 36 decyzji nakazowych (w tym 19 zmieniających termin wykonania obowiązków), 41 decyzji płatniczych, wystosowano 1 wystąpienie pokontrolne, wydano 7 opinii sanitarnych do rejestracji nowych placówek oraz nałożono 7 mandatów karnych na kwotę 720 zł.
Decyzje nakazowe dotyczyły:
- złego stanu technicznego sal lekcyjnych i innych sal zajęć dla dzieci i młodzieży, placów zabaw, placów rekreacyjnych, boisk sportowych, ciągów komunikacyjnych w budynkach;
- stanu sanitarnohigienicznego łazienek, w tym sprawności technicznej armatury;
- zapewnienia odpowiednich warunków sanitarno – technicznych w toaletach.
W roku 2021 do Sekcji Higieny Dzieci i Młodzieży i Promocji Zdrowia wpłynęło 10 interwencji, z czego: 7 – uzasadnionych, 3 – nieuzasadnione.
- Interwencje głównie dotyczyły nieprzestrzegania procedur i wytycznych przeciwepidemicznych obowiązujących w czasie trwania epidemii ( m.in. braku środków do dezynfekcji, braku maseczek w częściach wspólnych, niedokonywanie pomiaru temperatury dzieci, nakłanianie do przychodzenia chorych dzieci do placówki, łączenie grup przedszkolnych, niezachowanie w szatni dla dzieci dystansu między rodzicami, niezgłoszenie do kwarantanny części dzieci), organizacji kiermaszu na terenie szkoły, w którym uczestniczyły osoby z zewnątrz szkoły oraz występowania zachorowań w placówkach głownie wszawicy - informuje PPIS w raporcie za 2021 rok.