eOstroleka.pl
Polska,

Rząd uruchamia akcelerator cyberbezpieczeństwa [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii planuje stworzyć kampus technologiczny zrzeszający wszystkich polskich specjalistów od cyberbezpieczeństwa w jednym miejscu. Już tej jesieni ma być wyłoniony operator przedsięwzięcia. Akcelerator przedsiębiorczości wzorowany na izraelskich rozwiązaniach ma zadbać o bezpieczeństwo państwa i przyciągnąć do Polski inwestorów z branży IT.

– Chcemy, aby firm, które zajmują się cyberbezpieczeństwem, było w Polsce więcej. Po drugie, aby dostarczały usługi dla polskiej administracji, po trzecie aby były w stanie promować się i pokazywać na zewnątrz. W tym celu za chwilę będziemy ogłaszać konkurs na akcelerator poświęcony cyberbezpieczeństwu, mamy nadzieję jesienią wyłonić operatora, który za sprawą programu akceleracyjnego skupi wszystkie spółki i talenty zajmujące się cyberbezpieczeństwem w jednym miejscu – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.



Ministerstwo zaprosiło do współpracy i współtworzenia akceleratorów również organy administracji publicznej, które powinny być najbardziej zainteresowane projektami skupionymi wokół poprawy bezpieczeństwa przechowywania danych. Minister przyznała także, że polscy specjaliści odpowiedzialni za wdrażanie Doktryny cyberbezpieczeństwa RP bardzo mocno inspirują się rozwiązaniami wypracowanymi przez izraelskie władze na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Izrael już w 2014 roku zapowiedział zbudowanie Narodowego Parku Cybernetycznego CyberSpark, w którym naukowcy, biznesmeni oraz start-upowcy współpracują nad wdrażaniem nowych mechanizmów cyberbezpieczeństwa. Kampus w Beer Szewie stanowi dziś jedno z najważniejszych centrów technologiczno-biznesowych Izraela, zrzeszając wokół siebie największe firmy oraz specjalistów z całego świata.

– Uczymy się od najlepszych. Dzisiaj najważniejsze pytanie to, jak sprawić, by wszystkie instrumenty, które w Polsce cyberbezpieczeństwem się zajmują, współpracowały ze sobą. I tutaj Izrael służy nam dobrym przykładem – przekonuje minister.

Jeśli polskie władze powielą izraelskie rozwiązania, firmy i start-upy współpracujące w ramach akceleratora mogą liczyć np. na ulgi podatkowe, dofinansowanie pensji pracowników czy szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa. Ministerstwo liczy także na ścisłą współpracę intelektualną pomiędzy specjalistami z polskiego a izraelskiego kampusu technologicznego.

– Oczekujemy, że w wyniku wspólnych programów akceleracyjnych, nad którymi teraz pracujemy z izraelskim start-up Nation, powstaną firmy polsko-izraelskie opracowujące wspólne, ciekawe rozwiązania, atrakcyjne nie tylko dla Polski i Izraela, lecz także dla całego świat – twierdzi Jadwiga Emilewicz.

Według raportu opracowanego przez Cybersecurity Ventures od 2017 do 2021 roku wydatki na cyberbezpieczeństwo wzrosną do przeszło biliona dolarów. Autorzy raportu przewidują, że do 2021 roku rynek będzie rósł w tempie 12–15 proc. w skali roku.

Doktrynę cyberbezpieczeństwa RP opublikowano w 2015 roku jako odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony zorganizowanej cyberprzestępczości.

Źródło: newseria.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×