Dziś w ciągu kilkunastu minut odnotowano w Ostrołęce dwie próby oszustwa seniorów tzw. metodą „na wnuczka”.
Kilka godzin temu policjanci z Ostrołęki otrzymali dwa sygnały o próbach wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka”. Szczęśliwie tym razem osoby, które odebrały telefony od oszustów, zachowały daleko idącą ostrożność i nie dały się nabrać. Pamiętajmy, by nie przekazywać obcym osobom żadnych pieniędzy i informacji o wysokości gotówki jaką posiadamy. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia poinformujmy o tym policję.
Oszuści dzwoniąc na numer telefonu osoby starszej podają się za ich fałszywych wnuczków, bądź członków rodzin i pod pretekstem pilnej potrzeby np. wypadku drogowego, czy też choroby zwracają się z prośbą o przekazanie im pieniędzy, motywując to wyjątkową sytuacją. Sami nie odbierają pieniędzy, tłumacząc się brakiem możliwości osobistego kontaktu. Po odbiór gotówki wysyłają kolegę, koleżankę lub proszą o zrobienie przelewu. Aby uniknąć takich sytuacji i nie paść ofiarą oszustów apelujemy o ostrożność!
Pamiętaj!
Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", kontaktując się z Twoim bliskim: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i podejrzewasz, że to może być oszust - koniecznie powiadom policję dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce 29-760- 14- 24.
Podobny schemat oszuści stosują podając się za policjanta, bądź funkcjonariusza innych służb.
Osoba dzwoniąca informuje, że właśnie prowadzi „akcję” przeciwko oszustwom, lub też, że grupa hakerów zaatakowała nasze konto bankowe należące do Seniora i potrzebna jest pilna wyplata gotówki i jej przekazanie. Oczywiście osoba dzwoniąca zapewnia, że tylko po zakończeniu akcji pieniądze zostaną zwrócone. Oszuści cały czas wywierają na Seniorach presję czasu, nie pozwalając tym samym racjonalnie myśleć, dlatego nie podejmujmy żadnych decyzji w pośpiechu.
Chcąc uśpić czujność sprawcy bardzo często podają fałszywe numery swoich legitymacji służbowych, prosząc nawet o ich dokładne zanotowanie. Niestety tylko po przekazaniu im pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.
Pamiętajmy, prawdziwy że policjant, czy też funkcjonariusz innych służb nie będzie żądał od nas przekazania jakichkolwiek pieniędzy. Jeśli mamy wątpliwości, że mamy do czynienia z oszustem zakończmy rozmowę i zadzwońmy na Policję. Dzwoniąc powiedzmy dyżurnemu nie tylko numer legitymacji, czy też nazwisko funkcjonariusza który do nas dzwoni, ale zapytajmy także, czy taki funkcjonariusz prowadzi teraz działania w naszym domu.
Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, zwłaszcza sprawach operacyjnych. Nie podawajmy obcym osobom naszych numerów telefonów, ani też pod żadnym pozorem adresu naszego mieszkania. Nie wpuszczajmy do domu nieznanych nam osób.
Rozmawiajmy z członkami naszych rodzin o takich zagrożeniach i ostrzeżmy ich przed tego rodzaju oszustami.