eOstroleka.pl
Polska,

RPO proponuje debatę ws. ACTA

REKLAMA
zdjecie 480
fot. Solidarni2010.pl fot. Solidarni2010.pl
REKLAMA

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie debaty publicznej na temat ratyfikacji ACTA. Prof. Irena Lipowicz zaproponowała m.in. przeprowadzenie na największych uczelniach paneli społecznych połączonych z transmisją internetową.

Rzecznik proponuje, aby przeprowadzić na największych uczelniach w kraju - publicznych i niepublicznych - paneli społecznych. Panele mogłyby odbywać się w formie debaty publicznej z udziałem ekspertów rządowych i przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz ruchów społecznych. Debaty transmitowano by w internecie, a byłyby one zwieńczone efektywnie moderowaną dyskusją i „komisją wnioskową” znaną nam z doświadczeń ruchu „Solidarności”, ale żywą w kilku państwach UE, np. Danii czy Holandii - czytamy w piśmie Lipowicz do ministra Michała Boniego.

Według RPO wnioski z tych paneli mogłyby zostać przeanalizowane przez ekspertów z resortu administracji i cyfryzacji. Rezultaty tej pracy mogą stanowić transparentny element dalszego procesu decyzyjnego w tej kontrowersyjnej sprawie. Mogłyby być również wykorzystane w trakcie stojącej przed nami dyskusji na forum UE.

26 stycznia w siedzibie MSZ Japonii, ambasador Polski podpisał ACTA.

Dokument parafowali również ambasadorowie większości państw Unii Europejskiej. Nie zrobiły tego Cypr, Estonia, Słowacja, Holandia oraz Niemcy. Dwa ostatnie państwa opóźniły podpisanie dokumentu z powodów proceduralnych - mają to zrobić w późniejszym terminie.

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i Stanami Zjednoczonymi - dołącza do niego Unia Europejska. Nazwę ACTA można przetłumaczyć jako „porozumienie przeciw obrotowi podróbkami”. Dotyczy ono jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle; również w internecie.

Według części osób porozumienie otwiera drogę do monitorowania wielu legalnych treści. Niektórzy europejscy prawnicy i specjaliści zaczęli bić na alarm - ich zdaniem przyjęcie ACTA może prowadzić do blokowania legalnych i wartościowych treści dostępnych w internecie, a tym samym ograniczenia wolności słowa. Niektórzy mówią wprost o planowanej cenzurze internetu.

Przeciwko kontrowersyjnemu porozumieniu prowadzona jest ogromna akcja protestacyjna - nie tylko w internecie. W wielu polskich miastach odbyły i odbywają się manifestacje, w których łącznie przeciwko ACTA protestuje setki tysięcy osób.

W sprawę zaangażowali się również politycy. PiS w ubiegłym tygodniu złożyło wniosek do marszałek Sejmu o rozpisanie referendum ws. porozumienia ACTA.


[źródło: rpo.gov.pl / eOstrołęka.pl]

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×