Trwa remont kościoła w Baranowie. Neogotycka świątynia, wybudowana na początku XX wieku, wymagała gruntownej renowacji. Jednym z kluczowych elementów prac była naprawa mocno spękanego ceglanego sklepienia.
W ubiegłym miesiącu specjaliści z ostrołęckiej delegatury urzędu konserwatorskiego odebrali prace renowacyjne sklepienia. Zastosowano nowatorską metodę naprawy, która polegała na użyciu siatki z włóknem węglowym zatopionej w mineralnej zaprawie. Ta innowacyjna technika pozwala na wzmocnienie konstrukcji przy minimalnej ingerencji w jej strukturę i bez jej dociążania.
Ta metoda naprawy sklepienia w kościele w Baranowie jest dużym krokiem naprzód w dziedzinie konserwacji zabytków. Pozwala ona na ratowanie cennych obiektów architektonicznych bez naruszania ich autentyczności.
Kościół w Baranowie - historia
Budowę murowanego kościoła w Baranowie rozpoczęto 16 kwietnia 1910 roku. Do 1914 roku postawiono go w stanie surowym. Podczas walk I wojny światowej został częściowo uszkodzony. Konsekrowany w 1926 r., w czasie działań wojennych w 1945 r. częściowemu zniszczeniu uległy obie wieże. Kościół wybudowany został w stylu neogotyckim, według projektu architektów Juliusza Dzierżanowskiego i Mariana Jarosława Wojciechowskiego.