Były prezydent Łukasz Kulik jako radny wykazuje się ostatnio sporą aktywnością w zakresie interpelacji. Kolejna z nich dotyczy procedur planistycznych. Prezydent Paweł Niewiadomski udzielił mu długiej odpowiedzi.
- Od jakiegoś czasu pojawiają się w naszym mieście problemy związane z procedurą planistyczną, a konkretnie z przyjętymi bądź planowanymi do przyjęcia rozwiązaniami planistycznymi. Są to sprawy incydentalne, jednak mające istotny wpływ na postrzeganie transparentności działań samorządu przez mieszkańców - stwierdził prezydent Łukasz Kulik w interpelacji do prezydenta Pawła Niewiadomskiego.
Później były prezydent wymienił - jego zdaniem - sukces poprzedniej kadencji:
W poprzedniej kadencji skutecznie uchwaliliśmy Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, i przystąpiliśmy do opracowywania nowych Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego uwzględniających podział na osiedla, czyli podstawowe jednostki funkcjonalne na terenie Ostrołęki. Te dokumenty są bardzo dobrą podstawą do budowania kierunków rozwoju naszego miasta w kolejnych latach, dlatego warto by były opiniowane przez rady osiedli.
Po czym przyszedł czas na pytania. - W związku z powyższym zwracam się z zapytaniem, czy Pan Prezydent przesłałby do rady osiedla Centrum wyłożone na jesieni do wglądu Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego Osiedle Centrum I i Osiedle Centrum lI do Rady Osiedla Centrum, tak by rada mogłaby wskazać swoje uwagi w zakresie proponowanych do przyjęcia rozwiązań w tych MPZP? - pyta Łukasz Kulik, dodając:
Jednocześnie zwracam się z prośbą o przedstawienie planowanego harmonogramu uchwalania pozostałych MPZP w 2025 roku, wraz z zapytaniem, czy projekty tych planów — przed przyjęciem uchwały przez Radę Miasta — Pan Prezydent również prześle do konsultacji do Rad Osiedli?
Prezydent: Założono uchwalenie planów do końca 2025 r.
Prezydent Paweł Niewiadomski w odpowiedzi potwierdził, że efektywna współpraca z radami osiedli jest kluczowa dla prawidłowego przebiegu procesu planistycznego. I choć ustawa nie nakłada obowiązku opiniowania przez rady osiedlowe, to miasto jest otwarte na współpracę. Prezydent przekazał też:
- Chciałbym zapewnić, że Urząd chętnie podejmuje działania mające na celu uproszczenie i ulepszenie procedur związanych z planowaniem przestrzennym, a także podzielam pogląd o konieczności informowania rad osiedli o wszelkich istotnych etapach tego procesu. Współpraca ta będzie obejmować m.in. przekazywanie informacji dotyczących przystąpienia do sporządzenia planów miejscowych jak również ich wykładania do publicznego wglądu wraz z informacją o terminie dyskusji publicznej lub terminie przeprowadzenia konsultacji społecznych. Wierzę, że taka współpraca przyczyni się do lepszego kształtowania przestrzeni miejskiej oraz bardziej transparentnego i angażującego procesu planistycznego.
W ocenie prezydenta, należy uświadomić mieszkańcom "jak bardzo istotnym elementem w procesie planowania przestrzennego jest uchwalone uchwałą Nr 719/LXXVIII/2023 Rady Miasta Ostrołęki z dnia 30 marca 2023 r. Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, które jest kluczowym dokumentem wyznaczającym ogólne zasady rozwoju miasta".
Jak stwierdził włodarz miasta, "niektóre rozwiązania w projektach planów miejscowych są ograniczone lub niemożliwe do wprowadzenia".
Przewidywane rozwiązania w planie, uwzględniające określone w analizie, dopuszczalne sposoby przeznaczenia terenów, nie mogą naruszać ustaleń Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta tzn. przeznaczenie wskazane w planie musi być zgodne z przeznaczeniem w studium, a wartości wskaźników zapisane w planie nie mogą wybiegać poza wskaźniki zawarte w studium.
Niewiadomski poinformował również, że projekty planów Centrum I- etap II i Centrum II — etap II będą ponownie wyłożone do publicznego wglądu, a o wyłożeniu planów powiadomi radę osiedla.
- Natomiast jeżeli chodzi o harmonogram uchwalania procedowanych planów, założeniem jest uchwalenie ich do końca 2025 r. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że na czas trwania procesu procedowania wpływają czynniki zewnętrzne, takie jak konieczność przeprowadzenia dodatkowych konsultacji, opinii czy uzgodnień. Obecnie procedura planistyczna wydłuża się w związku z koniecznością zniesienia ochronności na niektóre tereny objęte procedurą uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - wskazał prezydent Ostrołęki, kończąc:
Zniesienie ochronności wiąże się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych analiz oraz uzyskaniem zgody przez każdego właściciela gruntu wskazanego do zmiany przeznaczenia. Czynności te są niezbędne do prawidłowego dostosowania planu do nowego stanu prawnego. Mimo, czasochłonnej procedury dokładamy starań aby jak najbardziej efektywnie realizować wszystkie jej etapy, mając na uwadze dobro wspólne oraz potrzeby mieszkańców. Zapewniam, że podjęte działania mają na celu jak najszybsze zakończenie procedury planistycznej, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami prawa.