Łukasz Kulik (jako osoba prywatna) uważa, że uchwała Rady Miasta w sprawie nieudzielenia prezydentowi wotum zaufania narusza jego interes prawny. Zaskarżył więc uchwałę do WSA. - Skarga powinna być odrzucona jako wniesiona przez osobę, której interes prawny nie został naruszony - uważają radni.
Łukasz Kulik zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Miasta w sprawie nieudzielenia prezydentowi wotum zaufania. Radni w odpowiedzi na zarzuty przygotowali projekt uchwał, w której w odpowiedzi wnoszą o odrzucenie skargi na podstawie art. 58§1 pkt 5a prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ze względu na nienaruszenie interesu prawnego wnoszącego skargę. W tej sprawie we wtorek 20 października 2020 r. odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Ostrołęki.
Na sesji rozpatrywana będzie uchwała w sprawie udzielenia odpowiedzi na skargę wniesioną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Z treści skargi wynika w sposób jednoznaczny, że została ona wniesiona przez osobę fizyczną, broniącą własnego, osobistego interesu prawnego, a nie przez osobę pełniącą funkcję Prezydenta Miasta Ostrołęki. Skarżący uchwałę nr 304/XXXI/2020 Rady Miasta Ostrołęki z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie nieudzielenia Prezydentowi Miasta wotum zaufania nie wykazał, aby naruszała ona jego osobisty interes prawny lub uprawnienia – jako osoby fizycznej (str. 4 skargi in fine). Nie wskazuje konkretnego prawa lub obowiązku, które zostały przez zaskarżoną uchwałę naruszone, jak również przepisu prawa, z którego te uprawnienia wynikają.
Zaskarżona uchwała dot. nieudzielenia wotum zaufania organowi wykonawczemu gminy – w tym przypadku Prezydentowi Miasta Ostrołęki, a nie osobie fizycznej pełniącej wskazaną funkcję. - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.
Łukasz Kulik twierdzi, że naruszenie jego interesu prawnego przez zaskarżoną uchwałę dotyczy możliwość podjęcia przez radę miasta uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta.
Powyższe uprawnienie wpływa na sferę prawną osoby sprawującej funkcję organu, a nie osoby fizycznej. Ponadto uchwała o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania nie jest obligatoryjna i może być podjęta dopiero po nieudzieleniu prezydentowi wotum zaufania w dwóch kolejnych latach.
- czytamy w dalszej części uzasadnienia.
Należy przy tym zaznaczyć, że prezydent miasta jako organ nie może zaskarżyć uchwały rady. Czy Łukaszowi Kulikowi uda się udowodnić, że naruszono jogo interes jako osoby fizycznej. Wkrótce decyzje w tej sprawie podejmie Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Przypomnijmy, na absolutoryjnej sesji rady miasta Łukasz Kulik nie uzyskał wotum zaufania rady miasta. Za udzieleniem wotum głosowało tylko 4 radnych z proprezydenckiego klubu Ostrołęka dla Wszystkich, przeciw było pozostałych 18 radnych - z Naszej Ostrołęki, Bezpartyjnego Miasta, Koalicji Obywatelskiej oraz PiS.