eOstroleka.pl
Region,

Przasnysz: Dożynki Województwa Mazowieckiego z udziałem Bronisława Komorowskiego [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
fot. ePrzasnysz.plfot. ePrzasnysz.pl
REKLAMA

W niedzielę, 27 sierpnia, na terenie lotniska w Sierakowie koło Przasnysza odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Ziemi Przasnyskiej. W uroczystościach udział wziął m.in. były prezydent RP, Bronisław Komorowski.

Już od godzin porannych, występował Ciechanowski Klub Karate „Kyokoshin”, który zrzesza sekcję uczniowską Klubu Sportowego „Iskra” Krasne. Do godziny 11.00 na placu dożynkowym pojawiały się delegacje z różnych zakątków całego województwa, które na podestach ustawiały wieńce dożynkowe. Konferansjer opowiedział zebranym czym są dożynki.

- Dożynki to święto ludowe połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Święto Plonów obchodzone było już w czasach przedchrześcijańskich. Zwyczaj ten, praktykowany był przez Słowian i plemiona bałtyckie, w różnych stronach Polski był określany, jako wyżynki, obrzynki, wieniec lub wieńcowe. Obrzęd dożynek pierwotnie związany był z kultem roślin i drzew, potem z rolnictwem – mówił.

Charakter religijny i zabawowy dożynek

- Obecnie dożynki mają charakter religijny i ludowy, zazwyczaj towarzyszy im zabawa z okazji zakończenia zbiorów. Rolnicy, składając Bogu i Matce Bożej podziękowania za plony, przynoszą podczas obchodów święta wieńce wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Kapłan, odprawia obrzęd liturgiczny, a Starosta i Starościna przewodniczą ceremoniom dożynkowym, takim jak: wręczenie Gospodarzowi dożynek bochna chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów oraz złożenie darów z plonów jak i przetworów mięsnych i owoców. Dożynkom towarzyszą różne kiermasze, wystawy, prezentacje, występy i festyn – informował.

Zenon Szczepankowski, starosta Przasnyski oraz Grażyna Wróblewska, wójt gminy Przasnysz, jako gospodarze przywitali wszystkich zebranych, a przede zaproszonych gości. Do Przasnysza zawitał również Bronisław Komorowski, były prezydent RP, Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, Wiesława Krawczyk, radna województwa mazowieckiego, Krzysztof Bieńkowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Jan Maria Jackowski, senator RP, Anna Cicholska, poseł RP, biskup diecezji płockiej ks Piotr Libera, minister Adam Wąsik i Rafał Romanowski, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Starostami Dożynek Województwa Mazowieckiego została Mariola i Arkadiusz Wieczorek wraz z synami, mieszkańcy miejscowości Klewki.

- Pan Arkadiusz wraz ze swoją żoną Mariolą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 600 ha.
W produkcji rolniczej Państwo Wieczorek specjalizują się w uprawie buraka cukrowego na powierzchni 200 ha, rzepak o pow. 110 ha i plantacji nasiennej najnowszych odmian zbóż takich jak pszenica, pszenżyto, trawa, kończyna czerwona o pow. 140 ha. Wyprodukowane nasiona są rozprowadzane są przez Centralę Nasiennictwa dla licznych rolników. Na 150 ha Państwo Wieczorek prowadzą plantację ekologiczną, która została wpisana do krajowej listy gospodarstw ekologicznych związana ściśle w wymogami rolnictwa ekologicznego na której uprawiają grykę, facelię, żyto. Ponadto Państwo Wieczorek hodują bydło mięsne wykorzystując paszę z własnego gospodarstwa.

Gospodarstwo dostosowane jest do wszelkich wymogów unijnych. Gospodarstwo jest innowacyjne i rozwojowe. Na jego terenie odbywają się prezentacje i szkolenia dla okolicznych rolników.

Oprócz prowadzenia gospodarstwa rolnego Państwo Wieczorek od 1999 r. prowadzą firmę, która sprowadza maszyny rolnicze z krajów skandynawskich dystrybuując je na teren całego kraju – mówił Politowski.

Wieniec Województwa Mazowieckiego wykonała Urszula Burska. Miał on wysokość ponad dwa metry i był wykonany z czterech rodzai zbóż, takich jak pszenica, żyto, owies oraz len użyty do oplatania drutów. Chleb trzymany w rękach starostów został przygotowany przez piekarnię FORMELA KAZIMIERZ MAKSYMILIAN „DOM CHLEBA PIEKARNIA”.

- Chleb dożynkowy to tradycyjny, wiejski chleb wypieczony z tegorocznych zbóż, zdobiony motywem kłosów i owoców oraz napisem Dożynki 2017. Wykonany naturalnymi metodami, na zakwasie przy udziale wielofazowej fermentacji. Dzięki dużej gramaturze i okrągłym kształcie utrzymuje świeżość, smak i zapach – informował prowadzący.

Po Mszy Świętej Młodzieżowa Orkiestra OSP z Bogatego wykonała hymn państwowy, a następnie głos zabrał Adam Struzik, Bronisław Komorowski, Rafał Romanowski oraz Jan Maria Jackowski czytający list od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Po przemowach rozpoczął się ceremoniał dożynkowy w wykonaniu Zespołu Ludowego „Krasne” z Krasnego oraz Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca. Podczas ceremoniału zaproszono na scenę organizatorów dożynek oraz starostów z bochnem chleba, który został wręczony marszałkowi, po czym podzielił go pomiędzy uczestników dożynek.

Źródło: ePrzasnysz.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×