W minionym roku ostrołęccy strażacy mieli mnóstwo pracy – tak wynika z podsumowania 2019 roku przygotowanego w związku z roczną odprawą, która odbyła się w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce. Najbardziej niepokojące są statystyki zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym – w stosunku do ubiegłego roku nastąpił 100% wzrost.
We wtorek, 25 lutego w koszarach KM PSP Ostrołęka przy ulicy Celnej odbyła się doroczna narada będąca zarazem podsumowaniem działalności jednostki w minionym, 2019 roku. Przed naradą zorganizowano spotkanie młodzieży mundurowych klas strażackich z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce z podchorążym Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, w celu przybliżenia młodzieży warunków przyjęcia i studiowania w murach strażackiej uczelni.
Działalność ostrołęckich strażaków z ubiegłego roku podsumowano w trzech częściach. Pierwszej – prewencyjnej – dokonał starszy brygadier Jarosław Wilga, komendant miejski PSP. Jak wynika z danych przytoczonych przez szefa ostrołęckich strażaków, w minionym roku podlegli mu oficerowie przeprowadzili 125 kontroli, w ramach których pod kątem ochrony przeciwpożarowej dokonano 45 czynności odbiorowych oraz sprawdzono 206 obiektów. Z nowoczesnej komory dymowej służącej celom szkoleniowym również dla strażaków spoza powiatu ostrołęckiego skorzystało w minionym roku ponad 1 500 oficerów PSP i druhów OSP.
Działania operacyjne, w tym głównie ratowniczo-gaśnicze, prowadzone na terenie miasta i powiatu zarówno przez PSP oraz OSP, podsumował zastępca komendanta miejskiego, bryg. Grzegorz Pragacz. W minionym roku odnotowano 1231 zdarzeń do których wyjeżdżali strażacy. Były to głównie pożary i wypadki drogowe. Największy, bo aż 100% wzrost, odnotowano w liczbie ofiar śmiertelnych. W roku 2019 było ich aż 24 (rok 2018 – 12 ofiar śmiertelnych)
- Zastępca Komendanta omówił także zagadnienia szkoleniowe, które w sposób szczególny dotyczą KM PSP w Ostrołęce z uwagi na trzy rodzaje specjalizacji Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej. Posiadanie grupy wysokościowej, wodno- nurkowej i chemicznej wiąże się z potrzebą posiadania przez strażaków dodatkowych umiejętności, które są utrwalane podczas ćwiczeń oraz zawodów sportowo – pożarniczych. W minionym roku ostrołęccy strażacy zajęli II miejsce mistrzostwach Polski w Biegu po schodach „Wieżowiec 2019”, III oraz IV miejsce w biegu po schodach Star Challenge 2019 w Gdańsku oraz III miejsce w klasyfikacji komend w ogólnopolskim biegu barbórkowym – mówi młodszy brygadier Robert Chodkowski, rzecznik prasowy KM PSP Ostrołęka.
Trzecią, równie ważną część narady dotyczącą ochrony przeciwpożarowej lasów, poprowadził prof. dr hab. Ryszard Szczygieł z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie. W tej części omówiono specyfikę współcześnie występujących, wielkoobszarowych pożarów w lasach w kontekście stuhektarowego pożaru w nadleśnictwie Myszyniec, jaki miał miejsce 24 maja 2014 roku. Prelegent odniósł się również do głównych zmian, jakie nastąpiły z dniem 1 stycznia 2020 roku w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego Lasów.
Podczas odprawy omówiono również plany na bieżący rok:
- pozyskanie w ramach zakupów centralnych samochodu ratownictwa chemiczno – ekologicznego,
- zakup przy współudziale Miasta Ostrołęki i Starostwa Powiatowego samochodu ratownictwa technicznego,
- rozbudowę systemu łączności radiowej na potrzeby ratownictwa i ochrony ludności.
Ważnym aspektem rocznej działalności strażaków z Ostrołęki, był ich udział w honorowym krwiodawstwie. W roku 2019 członkowie klubu HDK działającego przy KM PSP w Ostrołęce oddali łącznie prawie 40 litrów krwi.
Naradę zamknął Komendant Miejski PSP w Ostrołęce dziękując za wysoką ocenę pracy ostrołęckich strażaków i druhów ochotników. Komendant wyraził podziękowania strażakom i pracownikom cywilnym komendy oraz tym wszystkim, którzy aktywnie działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i wspierają ochronę przeciwpożarową na terenie powiatu ostrołęckiego.