W trakcie sprawozdania sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z mównicy na sali plenarnej głos zabrała posłanka z Ostrołęki Żaneta Cwalina-Śliwowska (Polska 2050).
- Praca z dziećmi to ogromna odpowiedzialność, ale także przywilej. Mówię to jako pedagog i osoba, która całe swoje życie zawodowe związała z dziećmi. To opiekunowie, wychowawcy tłumaczą dzieciom świat i uczą, jak być dobrym i odpowiedzialnym dorosłym człowiekiem - mówiła Żaneta Cwalina-Śliwowska z sejmowej mównicy.
Dalej usłyszeliśmy:
To od ich zaangażowania, doświadczenia, pomysłowości, odpowiedzialności, cierpliwości i empatii zależy życie dziecka, które doświadczyło kryzysu. Poziom wymaganych kompetencji, umiejętności interpersonalnych takich osób jest ogromny, tak samo jak zakres ich obowiązków. Dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji rodzinnej, trafiły do systemu pieczy zastępczej, wymagają od nas, od społeczeństwa, szczególnej opieki. Negatywne sytuacje, których doświadczyły w tak młodym wieku, często przekładają się na wiele trudności w ich rozwoju emocjonalnym, społecznym i edukacyjnym.
- Osoby, które podejmują się tego trudnego zadania, prowadzenia rodzinnych domów dziecka, pod kątem podwyżek wynagrodzeń zostały całkowicie w tle za innymi pracownikami sfery budżetowej. Bardzo się cieszę, że rząd adresuje ten problem, proponując dofinansowanie dla samorządów na cel zwiększenia ich płac - powiedziała posłanka z Ostrołęki. - To projekt, który nie tylko wzmacnia aktualne rodziny, ale również zachęci dodatkowe osoby do podjęcia się wychowywania dzieci, które nie mogą być wychowywane przez biologicznych rodziców. Mam nadzieję, że to nie koniec, a początek atencji rządu w kierunku wszystkich form pieczy zastępczej, także tych niezawodowych.